EUROLEAGUE

Ζαλγκίρις- Ζενίτ 70-82: Νέο «μπαμ»

Η Ζενίτ πέρασε κι από το Κάουνας μετά από παράταση με 82-70 και ήδη έχει πρωταγωνιστήσει σε δύο διπλά- έκπληξη στην Euroleague

Τεράστια νίκη πέτυχε η Ζενίτ μέσα στο Κάουνας στην παράταση με 82-70 επί της Ζαλγκίρις. Οι Ρώσοι που είχαν πρωταγωνιστή τον Πονίτκα βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-3. Και οι δύο νίκες τους έχουν επιτευχθεί εκτός έδρας (σε Φάληρο και Κάουνας). Το ίδιο ρεκόρ έχει και η Ζαλγκίρις στην φετινή Euroleague.

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν ο παίκτης που έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Η Ζενίτ προηγήθηκε με 61-57 μετά από καλάθι και εύστοχη βολή του κορυφαίου της παίκτη, Ματέους Πονίτκα ενώ απέμεναν 35’’ για το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Τόμας Ουόλκαπ απάντησε με δίποντο (18’’) πριν το τέλος του αγώνα. Κι αμέσως επέλεξε να κάνει φάουλ στον Αλεξ Ρένφρο.

Ο Αμερικανός της Ζενίτ ευστόχησε μόνο στην δεύτερη βολή και το σκορ πήγε στο 62-59 για την ομάδα της Ρωσίας.

Οι φιλοξενούμενοι, ενώ απέμεναν 17’’ για το τέλος, είχαν ομαδικά φάουλ για να δώσουν. Πρώτα το έδωσε ο Πονίτκα στον Μιλάκνις. Ο οποίος, ενώ απέμεναν 7’’ έκανε λάθος και η μπάλα πέρασε στην κατοχή των Ρώσων.

Η Ζενίτ κυρίαρχη στην παράταση

Η Ζενίτ είχε πλέον τον πρώτο λόγο για τη νίκη καθώς είχε την επίθεση. Όμως ο Αλμπισί έκανε λάθος (απέμεναν 4’’ για το τέλος) και ο Ουόλκαπ έκλεψε την μπάλα. Ο Λεκαβίτσιους που έγινε αποδέκτης, επιχείρησε σουτ τριών πόντων αλλά του έκανε φάουλ ο Ρένφρο.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, 2’’ πριν το τέλος του αγώνα ευστόχησε και στις τρεις βολές και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι Ρώσοι κυριάρχησαν. Με τον Πονίτκα να πετυχαίνει τους πρώτους 9 πόντους τους προηγήθηκαν 71-64 ενώ απέμεναν 3’15’’ για το τέλος της παράτασης. Εκτοτε δεν κινδύνεψαν κι έφτασαν άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 28-28, 43-44, 62-62 (καν.αγ.), 70-82

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ουόλκαπ 6 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πέρεζ, Λεκαβίτσιους 6 (4 ασίστ), Χέις 10 (6 ριμπάουντ), Γιανκούνας, Μιλάκνις 5, Λεντέι 12 (10 ριμπάουντ), Λαντέιλ 9, Γκριγκόνις 10 (3/5 τρίποντα), Ουλανόβας 12 (5 ριμπάουντ)

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πλάθα): Αϊβερσον 10 (6 ριμπάουντ. 4 τάπες), Αλμπισί 1, Πονκρασόφ 7, Χόλινς 10, Τόμας 8, Ρένφρο 5, Κβοστόβ 2, Τρούσκιν 3, Αμπρομάιτις 6, Πονίτκα 19 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Αγιόν 11 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα)