EUROLEAGUE

Zενίτ – Μπάγερν 68-77: Στους Βαυαρούς η μάχη των ουραγών

Η Μπάγερν Μονάχου έφυγε με τη νίκη 77-68 από την έδρα της Ζενίτ στο ντέρμπι των ουραγών και έτσι ξεκόλλησε από την τελευταία θέση.

Tην δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στην φετινή Euroleagueπανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου με 77-68 κόντρα στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον Γκρεγκ Μονρό.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε τα ηνία του σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, δίχως όμως να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με όπλο την άμυνά της. Χάρη σε ένα επί μέρους 6-0, η Μπάγερν έμεινε κοντά για το 20-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μπαρτζώκας Vs Σφαιρόπουλος: Η καριέρα τους κάνει κύκλους

Tο σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Γκουστάβο Αγιόν και Γκρεγκ Μονρό να είναι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές , ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την επαφή τους με το σκορ, βρίσκοντας λύσεις από τον Ζίπσερ, παίρνοντας μάλιστα κεφάλι στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Μονρό συνέχισε το… βιολί του και μετά τη διακοπή με τους Βαυαρούς να προηγούνται με την μεγαλύτερη της διαφορά των 9 πόντων (52-43), πριν κλείσει η περίοδο με 54-60.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και στην τελευταία περίοδο, με την Ζενίτ να ισοφαρίζει σε 68-68 3′ λεπτά πριν το τέλος.

Ωστόσο, κάπου εκεί ξεκίνησε το σερί 9-0 της ομάδας του Ράντονιτς, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 36-40, 54-60, 68-77.

ΖΕΝΙΤ (Τ. Πασκουάλ): Άιβερσον 2, Αλμπιστί 5, Χόλινς 18 (3/10 τρίποντα), Τόμας 4, Ρένφορ 2, Κοστόφ 4, Τρούτσκιν, Βορόνοφ, Ζούμπκοφ 7 (1), Αμπρομάιτις 9 (1), Αγιόν 17 (8/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Ν. Ράντονιτς): Μπρέι 5 (1), Μονρο 26 (12/18 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λούτσιτς 10, Λο 5 (1), Τσίπσερ 13 (1), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 9 (1), Λεσόρ 7, Χιουέστις 2.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Zενίτ – Μπάγερν 68-77: Στους Βαυαρούς η μάχη των ουραγών», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.