ΜΠΑΣΚΕΤ

Στο βάθος Γερμανία για την Ελλάδα, η Ισπανία πέταξε έξω την Λιθουανία

Συναρπαστικοί ήταν οι πρώτοι τέσσερις αγώνες της φάσης των 16 του Ευρωμπάσκετ. Η Ισπανία, η Σλοβενία, η Γερμανία- περιμένει την Ελλάδα- και η Γαλλία πήραν το εισιτήριο για τους «8»

Μπορεί να ανανεώθηκε, μπορεί να έχασε τον Σέρχιο Γιουλ αλλά η Ισπανία έχει βαριά φανέλα και όπως αποδεικνύεται έχει και μέλλον.

Η Ισπανία επικράτησε 102-94 στην παράταση της Λιθουανίας, την πέταξε εκτός από τη συνέχεια του Ευρωμπάσκετ και συνεχίζει. Ο Λορέντζο Μπράουν είχε 28 πόντους, ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ άλλους 21 και οι Ισπανοί κατάφεραν να επιβιώσουν μετά από ένα σπουδαίο αγώνα.

Η Λιθουανία έστειλε τον αγώνα στην παράταση (83-83) μετά από επιθετικό ριμπάουντ (από άστοχο τρίποντο του Γιοκουμπάιτις) και καλάθι του Μπραζντέικις αλλά δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο. Πιστοποιώντας ταυτόχρονα ότι είναι μακράν η πιο «αφελής» ομάδα της διοργάνωσης, με παντελή έλλειψη ισορροπιών και τρομακτικό πρόβλημα καθοδήγησης από τον πάγκο.

Οι πρώτοι τέσσερις αγώνες της φάσης των «16» ήταν φοβεροί! Κι αφού η Ισπανία πέρασε στην παράταση (θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στη Κροατία και την Φινλανδία) την Τρίτη (13/9), οι Γερμανοί περιμένουν την Ελλάδα!

Οι οικοδεσπότες αν και είχαν διαφορά στο +24 κινδύνεψαν από τους Μαυροβούνιους που με 26’’ για το τέλος πλησίασαν σε 80-77. Ένα αντιαθλητικό του Κέντρικ Πέρι (μεγάλη εμφάνιση με 25 πόντους) στον Λο ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα που έληξε με 85-79 για τους Γερμανούς.

Ο Ντένις Σρέντερ είχε 22 πόντους από την πλευρά των νικητών.

Μια λαμπάδα 2,16 μέτρων, όσο και το μπόι του Ρούντι Γκομπέρ πρέπει να ανάψουν οι Γάλλοι που γλίτωσαν τον αποκλεισμό από την Τουρκία (87-86 στην παράταση, 77-77 ο κανονικός αγώνας).

Ο Γκομπέρ έκανε τον πρώτο του καλό αγώνα στο φετινό Ευρωμπάσκετ, ήταν εκείνος που ισοφάρισε σε 77-77 τον αγώνα (μετά από άστοχο σουτ του Φουρνιέ) και τον έστειλε στην παράταση. Εκεί συνέχισε να είναι κυρίαρχος (όπως μαρτυρούν οι 20 πόντοι και τα 17 ριμπάουντ) και η Γαλλία μάλλον ανέλπιστα- όπως πήγαινε ο αγώνας- έφτασαν στην πρόκριση στους «8».

Και γλίτωσαν το κάζο αφού βρέθηκαν στο +16, η Τουρκία που έπαιζε χωρίς τον τραυματία Σέιν Λάρκιν πήγε απέναντι στα προγνωστικά και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με διαφορά 8 πόντων.

Με το σκορ στο 77-75 και 12’’ να απομένουν ο Τσεντί Οσμάν κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ αλλά έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να σφραγίσει τη νίκη των Τούρκων (είχε 0/2 βολές). Και όχι μόνο αυτό. Στην επαναφορά έκανε λάθος πάσα κι έκλεψε ο Λουβαβού- Καμπαρό.

Το άστοχο σουτ του Φουρνιέ διορθώθηκε από το επιθετικό ριμπάουντ και το κάρφωμα του Γκομπέρ που έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί οι Γάλλοι είχαν το προβάδισμα αλλά επειδή ένας αγώνας μπάσκετ πάντα είναι συναρπαστικός, οι Τούρκοι πήραν την τελευταία ευκαιρία. Ο Κορκμάζ (μετά από δύο άστοχες βολές του Γκομπέρ) δεν πρόλαβε να επιτεθεί αφού έχασε τη μπάλα από τον Ταρπέι.

Εκτός του Γκομπέρ, ο Φουρνιέ είχε 13 πόντους όσους και ο Ερτέλ που πάντως ήταν αρνητικός κι επιρρεπής στο λάθος. Από την πλευρά των Τούρκων ο Τουντσέρ είχε 22 πόντους και 18 είχε ο Κορκμάζ.

Στην επόμενη φάση οι Γάλλοι θα αντιμετωπίσουν το νικητή της αποψινής αναμέτρησης ανάμεσα στην Σερβία και την Ιταλία.

Στον άλλο αγώνα η Σλοβενία ήταν το φαβορί στον αγώνα με το Βέλγιο και το πιστοποίησε έστω με το τελικό 88-72 κι επιμέρους σκορ 25-12 στην τελευταία περίοδο. Οι Βέλγοι εμφανίστηκαν πολύ δυνατοί και μέχρι τις αρχές της τελευταίας περιόδου απειλούσαν τους πρωταθλητές Ευρώπης που είχαν σε μεγάλη μέρα και πάλι τον Λούκα Ντόντσιτς (35 πόντοι- 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ).

Μάλιστα στο 31’ το Βέλγιο πέρασε μπροστά με 64-63 αλλά μέσα σε διάστημα 5 λεπτών οι Σλοβένοι έκαναν επιμέρους σκορ 19-1, ξέφυγαν με 82-65 και όλα τελείωσαν. Παρά το πείσμα των Βέλγων τίποτα δε μπορούσε να αλλάξει.

Στην επόμενη φάση η Σλοβενία θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης της Κυριακής (11/9) ανάμεσα στην Ουκρανία και την Πολωνία.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στο βάθος Γερμανία για την Ελλάδα, η Ισπανία πέταξε έξω την Λιθουανία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College