ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019

Αργεντινή – Νότια Κορέα 95-69: Πρεμιέρα σαν… προπόνηση

Εύκολη νίκη της Αργεντινής απέναντι στη Νότια Κορέα...

Αργεντινή – Νότια Κορέα 95-69: Δε δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη η Αργεντινή στην πρεμιέρα της στο Μουντομπάσκετ της Κίνας. Η Αργεντινή από την αρχή του αγώνα είχε το πάνω χέρι.

Σε καμία περίπτωση δεν άφησε τη Νότια Κορέα να διεκδικήσει κάτι καλό από τον αγώνα. Χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 22-11, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 43-28!

Στις δύο πρώτες περιόδου η Αργεντινή «πυροβολούσε» από τη γραμμή του τριπόντου, κάτι βέβαια το οποίο συνέχισε και στο δεύτερο μέρος του αγώνα. Η Κορέα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό αυτό και έτσι ήρθε η μεγάλη διαφορά στο ματς. Διαφορά η οποία όμως αντικατοπτρίζει και τη διαφορά που υπάρχει στην ποιότητα, μεταξύ των δύο αυτών ομάδων.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μουντομπάσκετ 2019: Οδηγός… επιβίωσης στη γιορτή της Κίνας (pics & vids)

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκολας Λαμπροβίτολα, με τον παίκτη της Μπανταλόνα να σημειώνει 17 πόντους, βάζοντας 5 τρίποντα! Πρώτος σκόρερ του αγώνα όμως ήταν παίκτης τη Νότιος Κορέας. Και ο λόγος για τον Γκούνα Ρα, ο οποίος σημείωσε 31 πόντους!

Βέβαια από την Αργεντινή ξεχώρισε αρκετά και ο Καμπάτσο, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο μοίραζε και «εκτελούσε» από το τρίποντο. Παράλληλα καλό ξεκίνημα στο Μουντομπάσκετ είχε και ο Σκόλα.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-28, 71-44, 95-69.

Αργεντινή: Μπρουσίνο 6 (2), Καφάρο 5, Καμπάτσο 11 (3), Ντεκ 12, Ντέλια 6, Φέλεριπ 3, Γκαλίτσι 4, Γκαρίνο 6 (2), Λαπροβίτολα (5), Ρεντίβο, Σκόλα 15 (3), Βιλντόζα 10 (2).

Νότια Κορέα: Τσόι, Χέο, Γεόνγκ 2, Κανγκ 2, Σ. Κιμ 5 (1), Γ. Κιμ 2, Γ. Λι 15 (3), Σ. Λι 5, Ντ. Λι 7 (2), Παρκ, Ρα 31 (2).

Κάντε Follow το Sportime στο Instagram και Like στη σελίδα του Sportime στο Facebook.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αργεντινή – Νότια Κορέα 95-69: Πρεμιέρα σαν… προπόνηση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.