ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019

Ισπανία – Αυστραλία 95-88: Τι παιχνίδι! Στον τελικό οι Ισπανοί

Ισπανία- Αυστραλία 95-88: Σε ένα από τα πιο συγκλονιστικά παιχνίδια του Μουντομπάσκετ οι Ισπανοί χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να κερδίσουν την Αυστραλία (95-88) και να πάρουν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του τουρνουά  Σε ένα σκληρό παιχνίδι από το πρώτο κιόλας λεπτά η Αυστραλία και η Ισπανία τα έδωσαν όλα για το ένα εισιτήριο που...

Ισπανία- Αυστραλία 95-88: Σε ένα από τα πιο συγκλονιστικά παιχνίδια του Μουντομπάσκετ οι Ισπανοί χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να κερδίσουν την Αυστραλία (95-88) και να πάρουν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του τουρνουά

Σε ένα σκληρό παιχνίδι από το πρώτο κιόλας λεπτά η Αυστραλία και η Ισπανία τα έδωσαν όλα για το ένα εισιτήριο που οδηγούσε στον μεγάλο τελικό του Μουντομπάσκετ της Κίνας. Οι δύο ομάδες χρειάστηκε να παίζουν 50 λεπτά για να κριθεί ο μεγάλος νικητής. Στην δεύτερη παράταση η Ισπανία ήταν πιο εύστοχη και είχε περισσότερα ψυχικά αποθέματα κι έτσι κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Οι Ίβηρες πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στον μεγάλο τελικό, ενώ οι Αυστραλοί έχουν ακόμη μια ευκαιρία για μετάλλιο στον μικρό τελικό της Κυριακής (15/9).

Στην πρώτη περίοδο η κατάσταση του αγώνα ήταν ισορροπημένοι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο η Αυστραλία έκανε την αντεπίθεση της και με ένα επιμέρους σκορ 11-2 (από 22-21 σε 24-32 στο 5,21″) κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να αποκτήσει μια μικρή διαφορά.

Οι Αυστραλοί συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλους του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 32-37 υπέρ των «καγκουρό». Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αυστραλία έδειχνε αποφασισμένοι να καθαρίσει το παιχνίδι, ωστόσο οι Ισπανοί δεν τα παράτησαν.

Μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιτελικού το ματς ήταν ντέρμπι. Στα 8.7 δευτερόλεπτα με το σκορ να είναι 69-70 οι διαιτητές χρεώνουν φάουλ στον Μπόγκουτ και ο Γκασόλ πήγε στη γραμμή των βολών. Με… κρύο αίμα ο Γκασόλ ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές και έδωσε το προβάδισμα στους φούριο ρόχας με 71-70.

Στην επαναφορά ο Μιλς έκανε το ντράιβ και κέρδισε φάουλ και δύο βολές και στο ρολόι απέμεναν 4,7 δευτερόλεπτα. Ο Πάτι Μιλς έχασε τη δεύτερη βολή και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

View this post on Instagram

@ruuufio bringing the moves early! #EspañaGotGame

A post shared by FIBA Basketball World Cup (@fibawc) on

Στην παράταση το παιχνίδι συνεχίστηκε το ίδιο μομέντουμ και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι με χέρι στο σκοράρισμα. Με περίσσια ψυχραιμία ο Μαρκ Γκασόλ ευστόχησε από τη γραμμή των βολών και διαμόρφωσε το 80-80 με συνέπεια το παιχνίδι να οδηγηθεί σε δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο εξτρά πεντάλεπτο μίλησαν οι μεγάλες προσωπικότητες της Ισπανίας και οι ρόχας ήταν αυτοί που πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής (15/9 15:00).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 32-37, 51-55, 71-71 (κ.α.), 80-80 ( 1η παρ.), 95-88 (2η παρ.)

Ισπανία (Σκαριόλο): Κλαβέρ 9 (5 ριμπ.), Φερνάντεθ 2 (5 ριμπ.), Γκασόλ 33 (3 τριπ., 6 ριμπ., 4 ας.), Χ. Ερνανγκόμεθ 8 (2), Γ. Ερνανγκόμεθ, Γιουλ 17 (4 τριπ., 6 ας.), Οριόλα, Ρίμπας 7 (1), Ρούμπιο 19 (7 ριμπ., 12 ας.)

Αυστραλία (Λεϊμάνις): Μπέινς 6 (5 ριμπ.), Μπόγκουτ 12 (9 ριμπ.), Κρικ 2 (6 ριμπ.), Ντελαβεντόβα 6 (2 τριπ., 9 ας.), Γκούλντινγκ 5 (1), ίνγκλις 5 (10 ριμπ., 7 ας.), Κέι 18 (11 ριμπ.), Λαντέιλ 3 (1), Μιλς 32 (4)

Δείτε εδώ highlights από το Ισπανία- Αυστραλία:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ισπανία – Αυστραλία 95-88: Τι παιχνίδι! Στον τελικό οι Ισπανοί», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.