ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019

Πέτροβιτς: «Ένας 40χρονος τις… έβρεξε στον Αντετοκούνμπο» (vid)

Οι δηλώσεις του ομοσπονδιακού τεχνικού της Βραζιλίας μετά τη νίκη επί της Ελλάδας

Πέτροβιτς: Εκθείασε τον Άντερσον Βαρεζάο για την απόδοσή του στο ματς με την Ελλάδα.

«Γι’ αυτό είναι όμορφο αυτό το σπορ. Οι αντίπαλοι είχαν τον MVP του ΝΒΑ, που είναι 23 ετών. Ποιος τον σταμάτησε απόψε; Ένας 40χρονος παίκτης, που του τις… έβρεξε. Αυτό είναι το μπάσκετ».

Αυτό είπε για τον Βαρεζάο και την άμυνα στον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Αρχικά o Άτσο Πέτροβιτς είχε σχολιάσει: «Είναι ένα ιστορικό ματς για τη Βραζιλία. Τα τελευταία χρόνια η ομάδα δεν είναι στη διεθνή σκηνή όπως έπαιξε τώρα.

Δεν είχε μεγάλες επιτυχίες, αλλά σήμερα είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία και ήμασταν έτοιμοι. Στο πρώτο ημίχρονο και στο πρώτο ροτέισον τα πράγματα δεν πήγαν καλά και φτάσαμε στο -17.

Μειώσαμε στους δέκα, κάναμε κάποιες προσαρμογές στο ημίχρονο και πήγαμε με 5-6 παίκτες το πολύ, καθώς θεωρούσα πως είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία.

Ο Πέτροβιτς φοβόταν περισσότερο τους Σλούκα – Πρίντεζη

Αρχίσαμε καλά το δεύτερο ημίχρονο και μόνο με δύο μεγάλα λάθη στο τέλος η Ελλάδα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Ο Ντίντι έκανε ένα λάθος με το φάουλ στον Σλούκα, αλλά όλη η ομάδα τον στηρίζει. Είναι νεαρός και μαθαίνει ακόμη, τέτοια πράγματα συμβαίνουν.

Όμως όλος ο κόσμος είδε ότι η Βραζιλία κέρδισε δίκαια. Ήξερα πώς θα σταματήσουμε τον Αντετοκούνμπο.

Είχαμε σταματήσει τον Αντετοκούνμπο και το 2016 με τον ίδιο τρόπο στο Προολυμπιακό Τουρνουά, γι’ αυτό έλεγα και χθες πως πιο πολύ με απασχολεί πώς θα σταματήσουμε τον Σλούκα και τον Πρίντεζη.

Είμαι πολύ χαρούμενος για τους παίκτες μου, γιατί είναι επαγγελματίες και παίζουν με καρδιά. Η δουλειά μας όμως αρχίζει τώρα και είναι πιο δύσκολη.

Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι για το ματς με το Μαυροβούνιο, ώστε να κερδίσουμε και να πάμε στη Σενζέν με έξι βαθμούς.

Είναι μεγάλη υπόθεση για τη Βραζιλία, γιατί επιστρέφουμε στην παγκόσμια σκηνή και ελπίζω να είμαστε στους Ολυμπιακούς Αγώνες».

Ζήσε το πιο καυτό καλοκαίρι της ζωής σου. Απόκτησε σήμερα το MINI που πάντα ήθελες με όφελος έως €5.000 και προνομιακό επιτόκιο 2,9%* με το πρόγραμμα ALL IN MINI στη Σπανός ΑΕ. Μην αργείς. Οι MINI HOT DAYS διαρκούν για λίγες ημέρες και ισχύουν για περιορισμένο αριθμό ετοιμοπαράδοτων αυτοκινήτων**. Εσύ θα προλάβεις;

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πέτροβιτς: «Ένας 40χρονος τις… έβρεξε στον Αντετοκούνμπο» (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.