ΜΠΑΣΚΕΤ

Γαλλία- Ιταλία 93-85: Νέο θρίλερ, ίδια κατάληξη

Για δεύτερο συνεχόμενο νοκ άουτ αγώνα η Γαλλία παίρνει τη νίκη στην παράταση κι αφού ισοφάρισε πάλι σε 77-77 μετά από δύο χαμένες βολές του αντίπαλου, όπως και με την Τουρκία

Όπως φαίνεται η Γαλλία πέρα από την ικανή ομάδα που διαθέτει, έχει κι έναν ακόμα ισχυρό σύμμαχο: Την τύχη!

Εκτός αν πιστεύετε στις συμπτώσεις. Η Γαλλία νίκησε (93-85) δεύτερο συνεχόμενο νοκ άουτ αγώνα στην παράταση κι αφού χρειάστηκε να ισοφαρίσει στην κανονική διάρκεια μετά από δύο άστοχες βολές του αντιπάλου. Αυτή τη φορά ήταν η Ιταλία και «μοιραίος» αποδείχθηκε ο Φοντέκιο όπως αντίστοιχα με την Τουρκία ήταν ο Οσμάν.

Κι αν θέλετε περισσότερες συμπτώσεις, το σκορ στην κανονική διάρκεια ήταν πάλι 77-77 (ισοφάρισε ο Ερτέλ ενώ ο Φοντέκιο αστόχησε και στο τελευταίο σουτ) όπως και με τους Τούρκους.

Ο Ερτέλ έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 20 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ πρόσθεσε ακόμα ένα εντυπωσιακό double- double με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ. Συνολικά πέντε παίκτες των Γάλλων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Μάρκο Σπίσου μετά τους Σέρβους πήγε να κάνει τη ζημιά και στους Γάλλους, με 21 πόντους και 4/5 τρίποντα. Άλλους τόσους είχε ο «μοιραίος» Σιμόνε Φοντέκιο.

Με 9/15 τρίποντα στο πρώτο μέρος η Γαλλία προηγήθηκε με 38-31. Εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα με σταθερή διαφορά 6-8 πόντων αλλά οι Ιταλοί θυμίζοντας λίγο την αναμέτρηση με την Σερβία έκαναν επιμέρους σκορ 17-3 κι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6.

Με τρίποντο του Φοντέκιο στο 38’ η Ιταλία έφτασε μια ανάσα από τη νίκη (75-68) αλλά η αντίδραση των Γάλλων και οι άστοχες βολές του άσου της Γιούτα Τζαζ έστειλαν τον αγώνα στην παράταση.

Οι Ιταλοί απείλησαν, θα μπορούσαν να έχουν περάσει μπροστά με το σκορ στο 87-85 αλλά ο Ντατόμε αστόχησε σε τρίποντο. Οι έξι αναπάντητοι πόντοι από την Γαλλία διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 38-31, 56-62, 77-77 (καν. Αγ.), 93-85

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γαλλία- Ιταλία 93-85: Νέο θρίλερ, ίδια κατάληξη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College