ΜΠΑΣΚΕΤ

Γερμανία- Ελλάδα 107-96 :Το όνειρο έγινε εφιάλτης

Η Ελλάδα παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων, δεν έπαιξε καλή άμυνα, είχε ένα τραγικό τρίτο δεκάλεπτο, δεν έβγαλε νεύρο και αποχαιρέτησε το Ευρωμπάσκετ μένοντας μακριά από το στόχο της

Η Ελλάδα αποχαιρέτησε το Ευρωμπάσκετ και δεν κατάφερε να μπει στην τετράδα μετά την οδυνηρή ήττα  (107-96) από την Γερμανία.

Από τη στιγμή κατά την οποία η Ελλάδα δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να παίξει καλά στην άμυνα (είχε παθητικό 100 πόντων από το 35’) και δεν έβγαλε την απαιτούμενη «σκληράδα» τίποτα δεν κύλησε σωστά. Οι Γερμανοί πήραν ψυχολογία από το «κρεσέντο» στην αρχή του αγώνα (προηγήθηκαν 25-14 στο 5’ με 7/8 τρίποντα) και μπορεί η ελληνική ομάδα να κάλυψε τη διαφορά όμως φάνηκαν καλύτερα προετοιμασμένοι για τον αγώνα.

Και ψυχολογικά και αγωνιστικά. Έβγαλαν περισσότερη ενέργεια, διάβασαν άριστα τις αλλαγές στην ελληνική άμυνα και εκμεταλλεύτηκαν τα mismatch συνέχισαν να σουτάρουν καλά και με το εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο που είχαν, θεμελίωσαν τη νίκη τους.

Η Ελλάδα προηγήθηκε με 61-57 στο τέλος του ημιχρόνου παρότι οι Γερμανοί είχαν 11/17 τρίποντα αλλά δεν είναι αυτό το παιχνίδι της. Οι περισσότεροι περιμέναμε βελτίωση στην άμυνα αλλά αντ’ αυτού τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα. Η Γερμανία με επιμέρους σκορ 20-1 (και φτάνοντας τα 15/23 τρίποντα) ξέφυγαν 77-62 κι ενώ η ελληνική ομάδα πέτυχε το πρώτο της εντός πεδιάς μετά από 8 λεπτά.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν «εφιάλτης» για την ελληνική ομάδα: Επιμέρους σκορ 26-10 για τους Γερμανούς. Η Ελλάδα είχε 3/16 σουτ και μόλις 5 ριμπάουντ έναντι 20 των Γερμανών. Τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα (83-71 στο 30’) και δεν άλλαξαν αφού η ελληνική ομάδα δε μπορούσε να παίξει καλά στην άμυνα. Κι αυτό «χάλασε» τα πάντα στην επίθεση όπου μόνο ο Γιάννης και ο Λαρεντζάκης είχαν συνεπή παρουσία.

Η αποβολή του Γιάννη στο 35’ μετά το δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρεώθηκε έβαλε τέλος ακόμα και στις απειροελάχιστες ελπίδες για ανατροπή. Με την εικόνα, όμως, που είχε η ελληνική ομάδα, ούτε μπορούσε ούτε και άξιζε την ανατροπή, τη νίκη την πρόκριση.

Πλέον η Εθνική ομάδα επιστρέφει στη βάση της, μένει εκτός τετράδας για ακόμα μια διοργάνωση (από το 2009 έχει να μπει στο «χορό» των μεταλλίων) και απαιτείται διεξοδική ανάλυση σχετικά με το μέλλον όχι μόνο αυτής της ομάδας αλλά και της βάσης του ελληνικού μπάσκετ.

Υγεία υπάρχει (και φάνηκε αυτό στην Εθνική ομάδα) και είναι μια βάση για να «χτίσουμε»

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ):  Γκιφάι 3, Χόλατζ, Λο 3, Ομπστ 19, Σρέντερ 26, Σένγκφελντερ,  Τάις 13, Τίμαν 10, Βόιτμαν 8, Βάγκνερ 19, Γουάιλερ- Μπαμπ 6, Μπότερμαν

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 7, Γ. Αντετοκούνμπο 31, Θ. Αντετοκούνμπο 4, Καλάθης 2, Ντόρσεϊ 13, Λαρεντζάκης 18, Λούντζης, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7, Παπαπέτρου, Σλούκας 8

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γερμανία- Ελλάδα 107-96 :Το όνειρο έγινε εφιάλτης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College