ΜΠΑΣΚΕΤ

Γερμανία – Λετονία 81-79: Με φοβερούς Βάγκνερ οι Γερμανοί στους «4»! – Έχασε το τελευταίο σουτ ο Μπέρτανς

Η Γερμανία νίκησε τη Λετονία με 81-79 σε μια ματσάρα που οι Λετονοί έχασαν το τελευταίο σουτ.

Η Γερμανία βρίσκεται στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ 2023 καθώς ξεπέρασε τη μαχητική Λετονία νικώντας στο σουτ με 81-79.

Σε ένα ματς στο οποίο θεωρητικά ήταν φαβορί οι Γερμανοί, η Λετονία έπιασε τον ύπνο την αντίπαλό της και προηγήθηκε με 3-13. Ωστόσο στη συνέχεια η Γερμανία έδειξε την κυριαρχία της και κατάφερε να προηγείται μέχρι και προς το τέλος του ματς.

Με τον Ντένις Σρέντερ να κάνει το χειρότερό του ματς έχοντας 4/26 σουτ (!), η Λετονία ήταν εκεί να παλέψει το ματς μέχρι τέλους και έτσι έκανε.

Ωστόσο το άσχημο ξεκίνημά τους στο 4ο δεκάλεπτο και η αντίστοιχα εκπληκτική εμφάνιση των Μο και Φραντζ Βάγκνερ έστειλαν τους Γερμανούς στο +14 στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Η Λετονοί όμως δε τα παράτησαν. Με 3 συνεχόμενα τρίποντα και καλή άμυνα η Λετονία έριξε τη διαφορά στους 5. Ακολούθησαν δύο αγωνιώδη τελευταία λεπτά με κρίσιμες βολές και σουτ.

Με 10 δευτερόλεπτα να απομένουν στο 81-79, η Λετονία είχε τη μπάλα στα χέρια της και την ευκαιρία είτε να πάει το ματς στην παράταση είτε να κλέψει τη νίκη. Η μπάλα έφτασε στα χέρια του Μπερτάνς ο οποίος ίσως βιάστηκε να εκτελέσει με το μακρινό του τρίποντο να βρίσκει στεφάνι και να στέλνει τους Γερμανούς στα ημιτελικά.

Για τη Γερμανία πρώτος σκόρερ ήταν ο Φραντζ Βάγκνερ με 16 πόντους ενώ για τη Λετονία ο Ζαγκάρς με 24. Στους 13 στάματησε ο Ομπστ και στους 12 ο Μο Βάγκνερ. Από την άλλη, πριν το μοιραίο σουτ ο Μπερτάνς είχε 20 πόντους και ο Σμιτς 14.

Καναδάς – Σλοβενία: Το κανάλι μετάδοσης του αγώνα

Προγνωστικά στοιχήματος Χοσέ 6/9: Επιλογές για όλους τους παίκτες σε μπάσκετ και ποδόσφαιρο!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γερμανία – Λετονία 81-79: Με φοβερούς Βάγκνερ οι Γερμανοί στους «4»! – Έχασε το τελευταίο σουτ ο Μπέρτανς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.