ΜΠΑΣΚΕΤ

«Ηγέτης» Τολιόπουλος και πρώτη νίκη ο Άρης στο Eurocup

Με μπροστάρη τον Τολιόπουλο, ο Άρης επικράτησε της Τουρκ Τέλεκομ με 68-66.

Ο Άρης πήρε την πρώτη του νίκη στο EuroCup στο «θρίλερ» κόντρα στη Τουρκ Τελεκομ με σκορ 68-66.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος πήρε από το… χέρι την ομάδα του και με 22 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, οδήγησε τους «κιτρινόμαυρους» στην πρώτη ευρωπαϊκή νίκη έπειτα από τρεις αγώνες.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν το ματς με τρίποντο «ξέσπασμα», έχοντας 3 στα 3 και χτίζοντας με το «καλημέρα» διαφορά  (9-2). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις, «μάζεψαν» τη διαφορά και κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ, φτάνοντας και στο +4 στα πέντε πρώτα λεπτά (14-18). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πάλι να μπουν σε ρόλο οδηγού, με το 23-20 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο, κάκιστα ήταν τα ποσοστά ευστοχίας στη δεύτερη για τους παίκτες του Καστρίτη. Το επιμέρους 11-18 μαρτυράει και την επιθετική δυστοκία, με τους Τούρκους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-38.

Ντε Σόουζα και Carr βρήκαν τις λύσεις κατά την έναρξη της τρίτης περιόδου κάνοντας το 44-42. Τη στιγμή εκείνη δράση ανέλαβε ο Τολιόπουλος που με 11 σερί προσωπικούς πόντους και τρία τρίποντα, διεύρυνε τη διαφορά για την ομάδα του και έκανε το 55-46. Σκορ, το οποίο δεν κατάφεραν να κρατήσουν οι «κιτρινόμαυροι», με τον πίνακα να γράφει 54-55 δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Τα πράγματα έγιναν ιδιαίτερα «ρευστά» στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με τους γηπεδούχους να δοκιμάζουν μόνο από τα 6,75 μέτρα στα πρώτα πέντε λεπτά, πετυχαίνοντας δύο στα οκτώ και μένοντας πίσω στο σκορ (61-63). Αρκετά ήταν τα λάθη από τις δύο πλευρές στα εναπομείναντα λεπτά, καθώς και οι άστοχες ενέργειες, με το ματς να μετατρέπεται σε «θρίλερ».

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Ηγέτης» Τολιόπουλος και πρώτη νίκη ο Άρης στο Eurocup», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.