ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ BC

Σπόρτινγκ- Ιωνικός 87-54: Βαριά ήττα

Ο Ιωνικός γνώρισε βαριά ήττα στην Πορτογαλία από την Σπόρτιγκ και πλέον έπεσε στο 1-2 στον όμιλο του στο FIBA Europe Cup.

Ο Ιωνικός με αυτή την ήττα μπαίνει σε περιπέτειες καθώς η διαφορά θα παίξει ρόλο στον όμιλο για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Ιωνικός πλήρωσε τα πολλά που έκανε στο παιχνίδι (23) και η Σπορτιγκ βρήκε 32 πόντους από αυτά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Ο Ιωνικός ξεκίνησε πολύ δυναμικά, αλλά τα πολλά λάθη κόστισαν εύκολα καλάθια στην ομάδα.

Η Σπόρτιγκ έκανε ένα σερί 8-0 και βρέθηκε να προηγείται με 14-7 στα μισά της περιόδου.

Οι Νικαιώτες μάζεψαν τη διαφορά με ένα δικό τους επιμέρους κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (17-18). Τελικά η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 18-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά και με ένα επιμέρους 15-2 ξέφυγαν στο σκορ (33-20 στο 16’).

Ο Ιωνικός ήταν πολύ άστοχος από την περιφέρεια στο πρώτο ημίχρονο (3/11) και είχε πολλά λάθη (12)

Ο Αρσενόπουλος με πέντε προσωπικούς του πόντους έδωσε «ανάσα» στον Ιωνικό που μείωσε στους (35-30 στο 19’). Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 38-30.

Στην τρίτη περίοδο ο Ιωνικός μπήκε δυναμικά και βρήκε σκορ από την περιφέρεια.

Ο Ιωνικός με τρίποντο του Χουγκάζ κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (45-43, 24’’). Η Σπόρτιγκ αντέδρασε και έτρεξε ένα σερί 17-0 (60-43) με τον Ιωνικό να κάνει πολλά λάθη.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό για τον Ιωνικό με τη διαφορά να αγγίξει τους 20 πόντους  (65-45 στο 29’).

Στην τέταρτη περίοδο συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και ανέβασε κι άλλο τη διαφορά η οποία ξεπέρασε τους 30 πόντους (79-48) και ο Ιωνικός βρήκε τους πρώτους πόντους τρία λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 38-30, 65-45, 87-54

ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Μαγκαλέας): Καρντόσο 5, Φοφανά 4, Μοντέιρο 13, Ρελβάο 2, Μακάντο 3, Γουίλιαμς 20, Βεντούρα 9, Μάρτιν 15, Πάτον 8, Ντόουνς 9

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 2, Άρτις 8, Τζέρμαν 6, Μούρτος 2, Χουγκάζ 13, Χατζηκυριάκος, Κολοβέρος 5, Αρσενόπουλος 8, Αθηναίου, Γόντικας 10, Γκιουζέλης

Τα στατιστικά της Σπόρτιγκ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σπόρτινγκ- Ιωνικός 87-54: Βαριά ήττα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.