ΜΠΑΣΚΕΤ

Ιωνικός Νίκαιας- Άρης 90-97: Ασταμάτητος Τολιόπουλος

Οι γηπεδούχοι ήταν στο +9 με 2’20’’ για το τέλος αλλά οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και στην παράταση έφτασαν στην 3η συνεχόμενη νίκη τους

Ο Βασίλης Τολιόπουλος πέτυχε καθοριστικά καλάθια σε κρίσιμα σημεία και ο Άρης πέρασε με 97-90 από τη Νίκαια στην παράταση.

Μετά απ’ αυτό το αποτέλεσμα ο Άρης πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη του, το ρεκόρ του είναι στο 6-3 και πατά σταθερά στην τετράδα. Ο Ιωνικός έχασε μια μεγάλη ευκαιρία παρά τη συγκλονιστική προσπάθεια του Μαυροκεφαλίδη (31 πόντοι) καθώς στα τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου είχε σοβαρό θέμα καθοδήγησης, ηρεμίας κι επιλογών.

Μοιραίος παίκτης των Νικαιωτών αποδείχθηκε ο Νίκος Αρσενόπουλος που έκανε τραγικά λάθη στο τέλος, ενώ ο Κώστας Μέξας, όπως αναφέρουν οι πληροφορίες δεν πατά τόσο σταθερά στον πάγκο του Ιωνικού.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 76-67 με 2’20’’ για το τέλος αλλά δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τολιόπουλου έφεραν το σκορ στο 78-76 με 1’11’’ για τη λήξη. Ο Τολιόπουλος ήταν εκείνος που ισοφάρισε με 2/2 βολές (79-79 με 31’’ για το τέλος) μετά από (αναίτιο) φάουλ του Αρσενόπουλου που είχε κάνει λάθος στην προηγούμενη φάση αλλά έκανε και στην επόμενη (!) με επιθετικό φάουλ!

Ο αγώνας πήγε στην παράταση όπου μετά το αρχικό 81-79 του Ιωνικού, ο Άρης έκανε σερί 17-0 και ξέφυγε 96-81 με 1 λεπτό για το τέλος της έξτρα περιόδου. Ο Τολιόπουλος (πάλι έβαλε καθοριστικό τρίποντο για το 89-81) βρήκε συμπαράσταση από τον Νότε και ο Άρης επέστρεψε στην Θεσσαλονίκη με ακόμα μια μεγάλη νίκη.

Ο Ιωνικός έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για να «ξεκολλήσει» κάπως από τη βαθμολογία ενώ όπως προαναφέραμε δεν αποκλείονται κι αλλαγές. Άλλωστε λήγει το μίνι- συμβόλαιο του Ντάνιελ Χάμιλτον ενώ δεν αποκλείεται να τεθεί και θέμα προπονητή.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79 (καν.αγ.), 90-97

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μέξας): Χάμιλτον 6, Μαυροκεφαλίδης 31, Μάντζαρης 15, Χόκινς 8, Λέισι 8, Μπέμπης, Νούνιεζ 11, Σίμονς 4, Αρσενόπουλος 7, Παρκς

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 1, Γκούντγουιν 10, Τολιόπουλος 26, Νότε 24, Νετζήπογλου 3, Μήτρου- Λονγκ 15, Σανόγκο 9, Σχίζας 1, Φίλλιος, Χάγκινς