ΜΠΑΣΚΕΤ

Ιωνικός- Ολυμπιακός 81-107: Στην Ελλάδα είναι αλλιώς

Η βελτίωση στην αμυντική του συμπεριφορά στο δεύτερο ημίχρονο έφερε μια άνετη νίκη στον Ολυμπιακό επί του Ιωνικού στη Νίκαια. Δεν έχασε σουτ ο Βεζένκοφ

Ο Ολυμπιακός είχε εύκολο απόγευμα στη Νίκαια απέναντι στον Ιωνικό όπως άλλωστε μαρτυρά και το τελικό 107-81.

Από τη στιγμή κατά την οποία ο Ολυμπιακός βελτίωσε την αμυντική του συμπεριφορά (από τις αρχές του δευτέρου μέρους) όλα έγιναν πιο εύκολα και σταμάτησε η προσπάθεια των γηπεδούχων. Ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 24 πόντους με 8/8 σουτ (6/6 δίποντα και 2/2 τρίποντα) αλλά και 6/6 βολές. Επίσης μάζεψε 8 ριμπάουντ. Ο Κάνααν είχε 15 πόντους ενώ από 10 πρόσθεσαν οι Παπανικολάου και Λαρεντζάκης. Οι Μαυροκεφαλίδης (20π), Χόκινς (17π) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ιωνικού

Ο αγώνας ήταν «ελεύθερος» και η διαφορά ποιότητας του Ολυμπιακού τον «βοήθησε» ώστε να είναι παραγωγικός (30 πόντοι με 6/7 δίποντα και 4/5 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο). Ο Ιωνικός προσπάθησε με τα περιφερειακά σουτ να «χτυπήσει» τους Πειραιώτες, είχε 5/11 στην πρώτη περίοδο όταν και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 30-22.

Οι 11 πόντοι του Αϊζάια Κάνααν στην πρώτη περίοδο ήταν σημαντική είδηση για τον Ολυμπιακό με δεδομένο ότι περιμένουν όλοι να «ξεμπουκώσει» ο Αμερικανός γκαρντ και να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις της ομάδας.

Ο Ιωνικός πάντως απέναντι στη δεδομένη διαφορά ποιότητας έκανε ο,τι περισσότερο μπορούσε και ουσιαστικά, στο πρώτο μέρος, δεν έχασε καθόλου την επαφή με το σκορ. Ακόμα κι όταν οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν την ευκαιρία να ξεφύγουν με 45-31 στα μισά της δεύτερης περιόδου, οι Νικαιώτες έδειξαν πείσμα κι επιμονή και μείωσαν σε 50-43 με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να είναι ο πρωταγωνιστής.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Τα 8 λάθη του Ολυμπιακού (θυμάστε πόσο στοίχισε αυτός ο τομέας με την Βαλένθια) ήταν κάτι που ασφαλώς δε θα άρεσε στον Γιώργο Μπαρτζώκα) όπως και το παθητικό των 43 πόντων.

Ο Ιωνικός συνέχισε και φτάνοντας το σερί του στο 11-0 μείωσε σε 50-48. Δύο τρίποντα (και μια τάπα που κατέληξε σε κάρφωμα του Μπόλομποϊ) από τον Βεζένκοφ προσέφεραν λύσεις στον Ολυμπιακό που άρχισε να ανεβάζει στροφές και ξέφυγε με 64-53 στο 24’.

Ο Βεζένκοφ είχε ήδη φτάσει στους 18 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές) ενώ είχε και 6 ριμπάουντ.

Πλέον ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και δεν υπήρχε κάτι περισσότερο που θα μπορούσαν να κάνουν οι γηπεδούχοι.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 20 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου και οι Πειραιώτες δεν αισθάνθηκαν καμία ανησυχία. Η βελτίωσή τους στην άμυνα έφερε αποτελέσματα και στα μισά της τελευταίας περιόδου η διαφορά έφτασε και στο +30 αφού οι Νικαιώτες δε μπορούσαν πλέον να βρουν καλάθι.

Με συνοπτικές διαδικασίες ο Ολυμπιακός έφτασε στην 5η του νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με «χορταστικό» σκορ αφου έφτασε στους 100 πόντους μόλις 3’24’’ για το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 43-50, 61-81, 81-107

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μέξας): Μπέμπης, Σίμονς 13, Μαυροκεφαλίδης 20, Χόκινς 17, Λέισι 13, Πετανίδης, Αρσενόπουλος 6, Μάντζαρης 10, Λότον 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8, Κάνααν 15, Φαλ 8, Βεζένκοφ 24, Παπανικολάου 10, Λούντζης 6, Λαρεντζάκης 10, Πάπας 3, Σλούκας 7, Μπόλομποϊ 9, Πίτερς 7, ΜακΚίσικ