ΜΠΑΣΚΕΤ

Ισοφάρισε η Μπαρτσελόνα, αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε ότι μπορεί στο ΣΕΦ

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 77-69 μέσα στη Βαρκελώνη και τώρα ο Ολυμπιακός καλείται να τελειώσει τη σειρά στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει το 0-2 μέσα στη Βαρκελώνη και η σειρά των Playoffs της EuroLeague  κόντρα στην Μπαρτσελόνα ξεκινάει ξανά από την αρχή με τις δύο ομάδες ισόπαλες. Οι ερυθρόλευκοι το πάλεψαν μέχρι τέλους αλλά τα λάθη και η ευστοχία των γηπεδούχων έφεραν το τελικό 77-69.

Ξανά αρνητικό ρεκόρ στα λάθη για τους ερυθρόλευκους οι οποίοι έκαναν 19 ενώ δεν ακολούθησαν το πλάνο του προηγούμενου παιχνιδιού. Πολύ άσχημα ποσοστό και από το τρίποντο. Δε βοήθησαν οι Κάνααν και Φαλ. Απίθανο ματς από τον Τζαμπάρι Πάρκερ ο οποίος τελείωσε με 24 πόντους. Δεν έφταναν οι 20 πόντοι του Άλεκ Πίτερς και τα ξεσπάσματα από Γκος (10π.) και ΜακΚίσικ (10π.).

Ακολουθούν τα δύο παιχνίδια στο ΣΕΦ (30/4 και 2/5) όπου οι ερυθρόλευκοι καλούνται να τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Πως κύλησε το ματς

Όπως αναμενόταν, η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι καθώς μία ήττα θα έκανε πολύ δύσκολη την κατάσταση για την ίδια.

Ο Ολυμπιακός όμως αντί να παίξει με καθαρό μυαλό παρασύρθηκε στο ρυθμό που επέβαλαν οι Καταλανοί κάνοντας ταυτόχρονα ανόητες επιλογές. Τα 3 συνεχόμενα καλάθια-φάουλ που έδωσαν στους γηπεδούχους ήταν πολύ χαρακτηριστικό της κατάστασης τους.

Την ίδια ώρα ο Τζαμπάρι Πάρκερ έκανε ότι ήθελε στο παρκέ σημειώνοντας 11 πόντους. Στον αντίποδα ο Άλεκ Πίτερς μπήκε αποφασισμένος να αφήσει την κακή του εμφάνιση στο παιχνίδι της Τετάρτης σκοράροντας γρήγορα 10 πόντους.

Οι ερυθρόλευκοι σε όλο το πρώτο ημίχρονο έπαιζαν έχοντας ξεχάσει το πλάνο με το οποίο κέρδισαν πριν δύο ημέρες. Τότε είχαν σκοράρει μόλις 5 τρίποντα νικώντας μέσα από τη ρακέτα. Το 4/18 τρίποντα του ημιχρόνου λοιπόν μόνο παράλογο μπορεί να θεωρηθεί. Την ίδια ώρα τα ποσοστά στα δίποντα παρέμεναν υψηλά (10/12).

Η διαφορά έφτασε στο -13 στο πρώτο δεκάλεπτο και στο -11 ξανά στη συνέχεια. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ κράτησε όμως ζωντανό τον Ολυμπιακό με 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο και ένα απίστευτο πόστερ κάρφωμα μπροστά σε 2 άτομα. Το ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό ευχαριστημένο με το 43-37 μετά την κάκιστη εικόνα πολλών παικτών.

Μετά την ανάπαυλα ήταν η σειρά του Γκος να ξεχωρίσει ενώ ο Πάρκερ συνέχισε να κάνει πάρτι απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, με 8 συνεχόμενους πόντους, έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Ολυμπιακό μετά τα πρώτα λεπτά. Τα 5 λάθη όμως στην περίοδο και 6 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έφεραν την Μπαρτσελόνα στο +3 στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά ρυθμό. Ο Ολυμπιακός έχασε ξανά το μυαλό του με τους Γκος και Κάνααν να φτάνουν στα 4 φάουλ γρήγορα. Με καλάθια των Πάρκερ, Αμπρίνες και Γιοκουμπάιτις η Μπαρτσελόνα έφτασε τα στο +7. Ο Ολυμπιακός μείωσε με καλάθι του Πίτερς για να κάνει το +8 ο Αμπρίνες με τρίποντο.

Με τρία λεπτά να απομένουν νέο λάθος του Γούοκαπ έδωσε εύκολα καλάθι στον Σατοράνσκι για το +12. Ο Άλεκ Πίτερς μείωσε με 5 γρήγορους πόντους για το 76-69 στο δίλεπτο. Οι διαιτητές χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Γιώργο Μπαρτζώκα για το 77-69. Αστοχία και λάθη στην επίθεση στη συνέχεια δεν άλλαξαν το σκορ με τον Ολυμπιακό να μην κάνει καν φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα έχοντας αποδεχτεί την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-37, 60-57, 77-69

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ισοφάρισε η Μπαρτσελόνα, αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε ότι μπορεί στο ΣΕΦ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.