ΜΠΑΣΚΕΤ

Ήττα στα σημεία ο Ολυμπιακός από τη Μπολόνια – Άστοχος ο Λαρεντζάκης στο τρίποντο της νίκης

Δε κατάφερε να πάρει τη νίκη ο Ολυμπιακός κόντρα στη Μπολόνια χάνοντας στο τελευταίο σουτ με 69-67.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να ήταν μπροστά στο ματς κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια για 36 συνεχή λεπτά όμως στο τέλος η αστοχία στην επίθεση και η μεγάλη εμφάνιση του πρώην «ερυθρόλευκου» Ντάνιελ Χάκετ του στέρησαν τη νίκη. Υποχώρησαν στο 7-8 οι «ερυθρόλευκοι» στη βαθμολογία της EuroLeague.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανταγωνιστικοί στη Μπολόνια κόντρα στη δεύτερη ομάδα της βαθμολογίας και λίγο έλειψε να φύγουν με τη νίκη. Οι Μουστάφα Φαλ (12 πόντοι) και Νίκολα Μιλουτίνοφ (10 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν κυριαρχικοί στο παρκέ ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τους 13 πόντους έδωσε ότι δεν έδωσαν όλα τα άλλα γκαρντ του Ολυμπιακού μαζί (Γουόκαπ, Κάνααν και Γκος είχαν σύνολο 11 πόντους όλοι μαζί).

Τα πάντα όμως κρίθηκαν στο τέλος εκεί που ο Ολυμπιακός φοβήθηκε στις τελευταίες επιθέσεις να κάνει φάουλ (είχε 4 ομαδικά από νωρίς) με την άμυνα να δέχεται 22 πόντους σε ένα δεκάλεπτο. Ο Χάκετ με δίποντο έφερε μπροστά τη Μπολόνια και ο Λαρεντζάκης αστόχησε στο τρίποντο της νίκης.

Ολυμπιακός – Μπολόνια: Πως κύλησε το ματς

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα φοβερό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 0-6 και 4-12 με τον Φαλ με απίστευτο κάρφωμα να δείχνει άγριες διαθέσεις από νωρίς. Οι Ιταλοί ξαναμπήκαν στο ματς με τον Κορντινιέ να είναι καθοριστικός με 9 πόντους και τον Μπελινέλι να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει μόλις στους 11 πόντους τη Μπολόνια φτάνοντας μέχρι και το +13. Ο Λαρεντζάκης έδωσε ώθηση στην ομάδα του με 5 πόντους και 3 ασίστ. Θετικός ήταν και ο Μπραζντέικις με 5 πόντους αλλά και ο Πετρούσεφ που έβαλε τους πρώτους του πόντους μετά την απόκτησή του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ένταση ανέβηκε και άλλο στο ματς με τις μονομαχίες να είναι πολύ δυνατές και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Φαλ μπορεί να ήταν στον πάγκο λόγω των 3 φάουλ που είχε όμως ο Μιλουτίνοφ έκανε τη δουλειά στις ρακέτες. Ο Γουόκαπ αποσύρθηκε νωρίς καθώς ήταν κάκιστος χάνοντας μέχρι και λέι απ μόνος του ενώ ο Κάνααν βρήκε ρυθμό με τα πρώτα του 2 τρίποντα. Παρά την αντίδραση των γηπεδούχων και το σκοράρισμα του Μπελινέλι το δεκάλεπτο βρήκε στο +8 τον Ολυμπιακό.

H αντεπίθεση της Μπολόνια συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ντόμπριτς να πρωταγωνιστεί. Η επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού είχε εμφανές θέμα στο 2ο μέρος με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να δοκιμάζει διάφορα σχήματα όμως τα γκαρντ του όπως και ο Πίτερς έδειχναν εκτός παιχνιδιού.

Ο Μιλουτίνοφ έκανε ένα κρίσιμο επιθετικό φάουλ το οποίο δόθηκε αντιαθλητικό από τους διαιτητές η διαφορά μειώθηκε στο 60-62 μετά από τρίποντο του Ντόμπριτς. Η λύση δόθηκε από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη για το 60-65.

Δίποντο του Σενγκέλια και κλέψιμο και λέι απ από τον Χάκετ έκαναν το 64-65 στα 3’ 20’’ πριν από το τέλος. Ο Ντόμπριτς έβαλε μπροστά για πρώτη φορά τη Μπολόνια με τρίποντο με τον Λαρεντζάκη να κερδίζει βολές σε προσπάθεια για τρίποντο και να γράφει το 67-67 με 2/3.

Ακολούθησε κακή επιλογή από Γουόκαπ στην επίθεση ενώ στη συνέχεια ο Γκος ήταν άστοχος από το τρίποντο. Ο  Χάκετ στα τελευταία δευτερόλεπτα έβαλε μπροστά την ομάδα του με δίποντο και στη συνέχεια να κέρδισε επιθετικό από τον Γουόκαπ. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχε την ευκαιρία να «κλέψει» τη νίκη όμως το τρίποντό του βρήκε σίδερο στην κόρνα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ήττα στα σημεία ο Ολυμπιακός από τη Μπολόνια – Άστοχος ο Λαρεντζάκης στο τρίποντο της νίκης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.