Λαύριο- Παναθηναϊκός 92-82: Ο σούπερ Κόζι και το… κάζο!

Το Λαύριο ήταν και πάλι σούπερ, ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι εκτός τόπου και χρόνου και οι γηπεδούχοι εξακολουθούν να ζουν σε ένα όνειρο

Το Λαύριο ζει σε ένα όνειρο. Μια εβδομάδα μετά την ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός υποκλίθηκε στην εξαιρετική ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Ιστορική νίκη με 92-82, η έκτη στη σειρά από μια ομάδα που δείχνει ικανή ακόμα και για τετράδα.

Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είναι… όποιος κι όποιος αντίπαλος. Και η νίκη του Λαυρίου είναι ιστορική, η μεγαλύτερη στη διαδρομή της ομάδας. Και το ακόμα πιο σημαντικό είναι ότι την δικαιούνταν 100% καθώς έπαιξαν ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από τους διάσημους αντιπάλους τους και τους νίκησαν στα ίσα.

Τρομερός ο Κόζι, εκτέλεσε τον Παναθηναϊκό με 5/6 τρίποντα στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα, αλλά δεν υπάρχει παίκτης που δεν έδωσε το 100%… Οι «πράσινοι» έδειξαν περίτρανα ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΤΡΩΤΟΙ. Ούτε στην Ελλάδα…

Ανατροπή από το -13 για το Λαύριο. Που μετά το 33-46 του 21′ είχε επιμέρους σκορ 59-36 στα τελευταία 19 λεπτά του αγώνα!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το Λαύριο χρησιμοποίησε όλα του τα όπλα. Μπλόκαρε τον Παναθηναϊκό μέσα από την άμυνά του, πήρε αυτοπεποίθηση για την επίθεση κι άρχισε να… εκτελεί! Ο Βόβορας και οι παίκτες του ήταν σε άλλο γήπεδο!!!

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Με τον Παπαπέτρου να οδηγεί την επίθεση αλλά και την άμυνα, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 10-0 και προηγήθηκε 19-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο αρχηγός των «πράσινων» είχε 12 από τους 19 πόντους και 5 από τα 11 ριμπάουντ της ομάδας του (αλλά και τρεις περισσότερους πόντους απ’ όλο το Λαύριο).

Το Λαύριο άρχισε να βρίσκει λύσεις, αλλά ο Παναθηναϊκός διατηρούσε σταθερό προβάδισμα (28-20 στο 14’). Όμως τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 31-29 στο 16’30’΄. Είναι σημαντικό ότι από τα 1/8 τρίποντα της πρώτης περιόδου οι παίκτες του Λαυρίου είχαν 4/8 (μέχρι εκείνο το σημείο) στη δεύτερη. Στα τελευταία 3’24’’ του δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 11-2 και έκλεισε το ημίχρονο με 42-31. Ο Παπαπέτρου είχε 18 πόντους και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής.

Με σερί 8-0 το Λαύριο μείωσε σε 46-41 και δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να πάρει ανάσα όταν βρέθηκε στη μεγαλύτερη διαφορά του (46-33). Ο αγώνας είχε αλλάξει μορφή καθώς ο Τάισον Κάρτερ πήρε… φόρα και οι γηπεδούχοι πέρασαν 59-55. Μέσα σε ένα δίλεπτο το Λαύριο με σερί 11-0 είχε πάρει τα ηνία του αγώνα ενώ απέμεναν 1’41’’ για το τέλος της 3ης περιόδου. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Κόζι από το… κέντρο του γηπέδου ξέφυγαν 64-59 στο 30’. Επιμέρους σκορ 33-17 υπέρ του Λαυρίου στο τρίτο δεκάλεπτο κι αυτό τα λέει όλα.

Τα πράγματα άρχισαν να γίνονται δυσκολότερα για τον Παναθηναϊκό όταν το Λαύριοι ξέφυγε 69-59 στο 31’. Και άρχισαν να γίνονται ακόμα χειρότερα όταν στο 34’30’’ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 79-65!!!

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα γρήγορο 6-0 χάρη στην πιεστική του άμυνα αλλά ο Κόζι «εκτέλεσε» και πάλι (82-71). Το ίδιο έκανε και πιο μετά (85-75) βάζοντας οριστικό τέλος στον αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Το Λαύριο πήρε τους 30 από τους 92 πόντους του από λάθη του Παναθηναϊκού. Κι αυτό δείχνει πολλά!!! Και για το πόσο έτοιμοι ήταν να τιμωρήσουν κάθε λάθος του αντιπάλου αλλά και πόσο άσχημα έπαιξε ο Παναθηναϊκός.

Ο MVP: Ο Γκλεν Κόζι πήρε το… βραβείο από τον Τάισον Κάρτερ με όσα έκανε στην τελευταία περίοδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 11, Μουράτος 17, Ντιαλό 21, Ντέιβις 15, Γερομιχαλός 1, Κόζι 18, Σάβατζ 5, Άλστον, Περσίδης 4, Βουλγαρόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 19, Φόστερ 4, Μπεντίλ 2, Σαντ Ρος 5, Μποχωρίδης 8, Κασελάκης, Νέντοβιτς 19, Γουάιτ 10, Μήτογλου 11

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΛΑΥΡΙΟΥ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαύριο- Παναθηναϊκός 92-82: Ο σούπερ Κόζι και το… κάζο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College