ΛΑΥΡΙΟ

Λαύριο: Στο δρόμο της ΑΕΚ και του Πανιωνίου

Το Λαύριο έκανε τη μεγάλη επιστροφή από το 0-2 και μετά το break στην Πάτρα έφερε τη σειρά στα ίσα και με το πέμπτο και καθοριστικό ματς να διεξάγεται στην έδρα του.

Μάλιστα το Λαύριο βρίσκεται στον ίδιο δρόμο που είχαν βρεθεί η ΑΕΚ και ο Πανιώνιος. Είναι οι μόνες ομάδες άλλωστε που κατάφεραν να ανατρέψουν το σε βάρος τους 0-2. Και να κερδίσουν τη σειρά με 3-2 και τρεις συνεχόμενες νίκες.

Η πρώτη που το έκανε ήταν η ΑΕΚ την περίοδο 2001-2002. Μάλιστα ήταν η σειρά των τελικών του πρωταθλήματος. Η «Ένωση» είχε το πλεονέκτημα έδρας απέναντι στον Ολυμπιακό αλλά οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το break στον πρώτο αγώνα κι ακολούθως το 2-0 στο ΣΕΦ. Η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω. Μείωσε σε 2-1 τη σειρά στο ΟΑΚΑ και στη συνέχεια νίκησε στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό. Στον πέμπτο και καθοριστικό αγώνα η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε τον τίτλο.

Η δεύτερη ομάδα ήταν ο Πανιώνιος. Την περίοδο 2007-2008 συγκεκριμένα και στη σειρά για την 3η θέση με αντίπαλο το Μαρούσι. Το οποίο Μαρούσι νίκησε στην έδρα του Πανιωνίου στο πρώτο ματς κι έκανε το 2-0 στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Όμως οι Νεοσμυρνιώτες έκαναν… ό,τι και η ΑΕΚ το 2002. Απάντησαν με τρεις νίκες και κατέκτησαν την 3η θέση στο πρωτάθλημα που τους έδωσε το εισιτήριο για την Euroleague.

Μπορεί το Λαύριο να ακολουθήσει αυτό το δρόμο; Πάντως μόνο δύο φορές στο παρελθόν σε ημιτελική φάση πλέι οφ επικράτησε σε 5ο αγώνα ο φιλοξενούμενος. Πρώτη ήταν η ΑΕΚ που έκανε το break στον 5ο αγώνα στο Μαρούσι, την περίοδο 2004-2005 και πέρασε στον τελικό. Και η δεύτερη ομάδα ήταν ο Προμηθέας την περίοδο 2018-2019 όταν επικράτησε στο 5ο ματς στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ και προκρίθηκε στον τελικό των πλέι οφ.