ΛΑΥΡΙΟ

Νίζνι- Λαύριο 74-62: Έχασε και τη διαφορά

Το Λαύριο ηττήθηκε στη Ρωσία από τη Νίζνι και έχασε τη διαφορά που είχε πάρει στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα που είχε κερδίσει.

Το Λαύριο δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από τη Ρωσία, γνώρισε την ήττα με 74-62 για το BCL.

Η ομάδα του Σερέλη πλήρωσε το κακό δεύτερο δεκάλεπτο που έκανε. Κι έτσι δεν εξαργύρωσε την πολύ καλή επιθετική παρουσία του Τζέρι Σμιθ.

Το Λαύριο ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και προσπάθησε να ακολουθήσει τους Ρώσους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν με την άμυνά τους να ξεφύγουν στο σκορ.

Και κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 40-31 για τους γηπεδούχους.

Στην τρίτη περίοδο το Λαύριο κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να μειώσει τη διαφορά, με τον Τζέρι Σμιθ να έχει τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα.

Με καλάθι του Κακλαμανάκη η ομάδα του Σερέλη έφτασε πιο κοντά του Ρώσους (55-53 στο 32′).

Η Νίζνι με ένα ξέσπασε και ένα σερί 10-0 κατάφερε να χτίσει μια διαφορά (70-60) και έθεσε γερές βάσεις για τη νίκη.

Το Λαύριο προσπάθησε να προστατέψει τη διαφορά που είχε από το πρώτο παιχνίδι (είχε κερδίσει 95-86 στην έδρα του) και πλέον το ρεκόρ του στον Όμιλο είναι στο 2-2. Φυσικά παραμένει στη διεκδίκηση της πρόκρισης στα Play In.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 40-31, 53-48, 74-62

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Λιτσούτιν 2, Καρντανακισβλι, Γκάνκεβιτς 2, Αστάπκοβιτς 11, Πλατόνοφ 2, Στρέμπκοβ 15, Τορόποβ 12, Αντίποβ 6, Φρειμάνις 12, Γιοβάνοβιτς 12

ΛΑΥΡΙΟ (Σέρελης): Λιούις 11, Κάρτερ 7, Νικολαΐδης, Σμιθ 23, Μουράτος 4, Αμίνου, Κακλαμανάκης 12, Περσίδης  2, Γκόινς 3, Γερομιχαλός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίζνι- Λαύριο 74-62: Έχασε και τη διαφορά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.