Λαύριο – Ρέθυμνο 93-94: Ματσάρα και διπλό ελπίδας!

Τεράστιας σημασίας διπλό για την ομάδα του Ρεθύμνου

Το Ρέθυμνο μετά από ένα ματς… έπος στο τέλος, κέρδισε μέσα στο Λαύριο με 94-93 στην παράταση και πήρε μια τεράστια ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Basket League!

Το ματς ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς οι δύο ομάδες έκαναν τρομερό παιχνίδι επιθετικά, αλλά καμία δεν μπορούσε να κρατήσει μια διαφορά ασφαλείας, με το ματς να κρίνεται τελικά στις βολές του Χριστοδούλου.

Οι δύο ομάδες πήγαν κοντά στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει το Ρέθυμνο στο +2 (20-22). Με ένα γρήγορο σερί στην έναρξη του δευτέρου, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 9 πόντους (20-29), αλλά το Λαύριο απάντησε και μείωσε σε 30-32, στο 15’.

Εκεί ήρθε άλλο ένα σερί από τους Κρητικούς, που έπαιζαν εξαιρετική άμυνα κατά διαστήματα και έφτασαν την διαφορά στους 10 (36-46 και 38-48), δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με την ομάδα του Ρεθύμνου να κάνει ρεκόρ παραγωγικότητας σε πρώτο ημίχρονο, έχοντας 5/10 τρίποντα και 53% ποσοστό στα δίποντα.

Τραυματίστηκε ο Κουζέλογλου

Στο 1:33 πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Γιάννης Κουζέλογλου τραυματίστηκε, καθώς προσγειώθηκε άτσαλα στο έδαφος και γύρισε το πόδι του. Έφυγε με φανερό τον πόνο στο πρόσωπό του και μένει να δούμε ποιες θα είναι οι εκτιμήσεις των γιατρών, καθώς ξεκάθαρε έπαθε διάστρεμμα. Έφυγε μάλιστα υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο, καθώς δεν μπορούσε να πατήσει το πόδι του.

Η εικόνα του αγώνα ήταν ίδια στην τρίτη περίοδο. Οι παίκτες του Λαυρίου με μικρά σερί, έφταναν την διαφορά στο τρίποντο, αλλά το Ρέθυμνο με σουτ από την περιφέρεια, μεγάλωνε ξανά την διαφορά κοντά στους 10.

Χίκι εναντίον Λαυρίου

Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στην τέταρτη περίοδο, όπου αυτή τη φορά το Λαύριο κατάφερε να περάσει και μπροστά με 73-72 στο 5:33 πριν το τέλος του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο πεντάλεπτο στα ίσια.

Ο Χίκι πήρε την ομάδα πάνω του και με δύο καλάθια πήγε την διαφορά στο +5 (73-78), στο 1:50 πριν το τέλος. Ο Μιλόσεβιτς κράτησε ζωντανό το Λαύριο με επιθετικό ριμπάουντ και γκολ – φάουλ (76-78), με τον Χίκι να βάζει δύο βολές και να δίνει ξανά αέρα δύο επιθέσεων, έχοντας βάλει έξι σερί πόντους. Οι παίκτες του Ρεθύμνου διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στον Μπαρτ, αυτό δεν δόθηκε και στον αιφνιδιασμό το Λαύριο ισοφάρισε 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Σιγκούνας με μια βολή έδωσε προβάδισμα στο Ρέθυμνο (80-81), ο Λαμπ αστόχησε και έστειλε πάλι τον Σιγκούνα στις βολές, που ευστόχησε σε μία από τις δύο (80-82). Ο Ίνγλις ισοφάρισε και το Ρέθυμνο πήρε την τελευταία επίθεση, με τον Χίκι να αστοχεί και να πηγαίνει παράταση.

Καθάρισαν Μπαρτ και Χριστοδούλου

Εκεί, το Ρέθυμνο έκανε πάλι ένα γρήγορο 4-0, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει την διαφορά. Αντίθετα, το Ρέθυμνο με βολές του Κακλαμανάκη πέρασε μπροστά 88-86 (1:40).

Ο Στιβ Μπαρτ όμως με μία «βόμβα» από τα 7,5 μέτρα έβαλε το τρίποντο και κέρδισε και το φάουλ, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στους Κρητικούς με 88-90 (έβαλε την βολή), κάτι που επανέλαβε στην επόμενη επίθεση (90-92) στα 18.9 πριν το τέλος.

Στο τέλος ο Χριστοδούλου έβαλε δύο βολές, ο Νίξον αστόχησε σε τους της απελπισίας και το Ρέθυμνο έφυγε με τεράστιο διπλό, το πρώτο εκτός έδρας φέτος και το τρίτο συνολικά στη σεζόν! Υστερεί όμως σε πιθανή ισοβαθμία με το Ρέθυμνο, καθώς έχασε 77-72 στον πρώτο γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-48, 58-67, 82-82 (καν. αγώνας), 93-94

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λούντζης 16 (4ρ.), Κακλαμανάκης 6, Κουζέλογλου 1, Ίνγκλις 18 (4/10 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπιούφορντ 10, Μιλόσεβιτς 16 (5ριμπ., 2 ασίστ), Περράκης, Νίξον 3, Λαμπ 16 (5ρ., 3 κλεψ.), Λεγκίκας 3, Ντέβιν 4.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Τζόνσον 3, Χριστοδούλου 4, Μπαρτ 21 (4/8τρίποντα, 5 ασίστ), Κλάντον 16 (8 ριμπ.), Ντάνιελς 12, Σιγκούνας 14, Καλογιαννίδης, Ραζής, Χίκι 19 (5 ριμπ, 3 κλεψ., 2 ασίστ), Τζόουνς 5 (7 ριμπ.).