ΜΠΑΣΚΕΤ

Μακάμπι- Ολυμπιακός 90-84: Παραδόθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο για 30 λεπτά στο Τελ Αβίβ αλλά στην τελευταία περίοδο έκανε λάθη, ήταν άστοχος και είχε σαφώς λιγότερες λύσεις από την Μακάμπι που ανέτρεψε την κατάσταση κι έφτασε στη νίκη

Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν είχε λύσεις και τελικά υπέστη την πρώτη του εκτός έδρας ήττα (90-84) από την Μακάμπι στη φετινή Euroleague.

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε αρκετά ζητήματα τα οποία και του στοίχησαν. Πέρα από το ότι δε βρήκε σταθερότητα και συνέπεια στην άμυνα, εκτός από το ότι έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ, δεν πήρε το «κάτι παραπάνω» από αρκετούς παίκτες με αποτέλεσμα ο Μπαρτζώκας να παίξει ουσιαστικά με έξι παίκτες.

Αντίθετα η Μακάμπι βρήκε λύσεις από παίκτες όπως ο Ντιμπαρτολομέο και ο Μάρτιν που αποδείχθηκαν κλειδιά στη νίκη

Συγκλονιστική η προσπάθεια του Γιαννούλη Λαρεντζάκη που επέμενε ως το τέλος για την ανατροπή. Άστοχος ο Βεζένκοφ (παρά το νέο double- double) αλλά επί της ουσίας ο Ολυμπιακός ξέμεινε από λύσεις σε κρίσιμα σημεία.

Το πρόβλημα του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος είχε να κάνει με τα εξής: Πρώτον, με τα περιφερειακά σουτ των γηπεδούχων που είχαν 6/9 τρίποντα (και μόλις ένα εύστοχο δίποντο) στο πρώτο δεκάλεπτο και 8/15 στο ημίχρονο. Το δεύτερο είχε να κάνει με τα επιθετικά ριμπάουντ της Μακάμπι, κάτι για το οποίο ήμασταν υποψιασμένοι αφού είναι η καλύτερη ομάδα σε αυτόν τον τομέα.

Οι Μπάλντουιν (14) και Μπράουν (9) είχαν πετύχει τους 23 από τους 43 πόντους της Μακάμπι στο πρώτο μέρος (έχοντας και τη συμβολή του Όστιν Χόλινς με 8 πόντους) όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 45-43.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρει 13 πόντους από τα λάθη της Μακάμπι (10 στο σύνολο) και είχαν 7 κλεψίματα αλλά τα 7 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων (τα 6 στο δεύτερο δεκάλεπτο) έκαναν ζημιά. Η Μακάμπι πήρε 8 πόντους από δεύτερες επιθέσεις ενώ ο Ολυμπιακός σούταρε πολύ καλή (9/14 δίποντα και 6/14 τρίποντα), ήταν παραγωγικός (45 πόντοι) αλλά για τους προαναφερόμενους λόγους δεν είχε καταφέρει να έχει διαφορά μεγαλύτερη των 2 πόντων.

Οι Βεζένκοφ και Σλούκας είχαν πετύχει τους 19 από τους 45 πόντους του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος. Ο Τόμας Γουόκαπ εκτός των 2 πόντων του ήταν υπεύθυνος για άλλους 16 (!) της ομάδας του από τις 7 ασίστ του.

Ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλύτερη προσέγγιση στην άμυνά του κι αυτό άλλαξε τη μορφή του αγώνα. Στο 25’ οι Πειραιώτες ξέφυγαν με 56-46 καθώς η Μακάμπι άρχισε με 0/5 σουτ και 4 λάθη ενώ η ελληνική ομάδα δεν έχασε ριμπάουντ στη ρακέτα της.

Η πολύ καλή δουλειά στην άμυνα, από Γουόκαπ και Φαλ (4 και 3 κλεψίματα αντίστοιχα) και με τον Γάλλο να έχει καταλυτική παρουσία στην 3η περίοδο, άρχισε να κεφαλαιοποιείται από πλευράς Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» (ενώ είχε αποβληθεί μετά από 2ο αντιαθλητικό ο Αϊζάια Κάνααν) ξέφυγαν 63-52 στο 27’30’’ και είχαν αποκτήσει τον έλεγχο. Παρόλ’ αυτά η Μακάμπι βρήκε τις λύσεις κι έμεινε κοντά στο τέλος της 3ης περιόδου (63-69). Ο Ολυμπιακός είχε ήδη τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Βεζένκοφ 17, Παπανικολάου 13, Λαρεντζάκης 12 και Σλούκας 11), είχε βελτιώσει την κατάσταση στα ριμπάουντ και είχε ένα δεκάλεπτο μπροστά του να εδραιώσει τη νίκη του.

Μόνο που το πρόβλημα στα αμυντικά ριμπάουντ εμφανίστηκε και πάλι συνδυαστικά με κακές επιλογές και λάθη στην επίθεση. Στο 34’ η Μακάμπι μείωσε σε 71-70 και μετά από τρίποντο του Μάρτιν έφτασε σε επιμέρους σκορ 13-2 και πέρασε μπροστά με 73-71.

Στα πρώτα 4’30’’ της τελευταίας περιόδου ο Ολυμπιακός είχε 1/6 σουτ, 2 λάθη ενώ η Μακάμπι είχε ήδη 3 επιθετικά ριμπάουντ και 10 πόντους.

Με 3’17’’ για το τέλος ο «συναγερμός» ήχησε για τα καλά όταν η Μακάμπι ξέφυγε με 80-74. Ο Λαρεντζάκης επέμενε (80-77) αλλά απάντησε αμέσως ο Μπράουν (82-77). Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν απανωτές ευκαιρίες να σκοράρουν. Ο Λαρεντζάκης με νέο τρίποντο μείωσε σε 84-80 με 37’’ για το τέλος αλλά τίποτα δεν άλλαξε

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας):  Άνταμς, Μπράουν 16, Μπάλντουιν 22, Μάρτιν 13, Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 11, Χίλιαρντ 2, Χόλινς 8, Πόιθρες 6, Νέμπο 5, Κόλσον 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Κάνααν 4, Λαρεντζάκης 21, Φαλ 2, Σλούκας 15, Βεζένκοφ 17, Παπανικολάου 13, Μπόλομποϊ 1, Πίτερς 5, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μακάμπι- Ολυμπιακός 90-84: Παραδόθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College