ΜΠΑΣΚΕΤ

Με μαγικό ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός λύγισε τη Μονακό και έκανε άλμα τετράδας

Με τρίποντο 22,8΄΄ πριν τη λήξη, ο Αμερικανός έκρινε την αναμέτρηση στο Σ.Ε.Φ (75-73) - Στο 11-8 πλέον οι ερυθρόλευκοι

Του βγήκε η ψυχή, αλλά το κατάφερε! Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι με τη Μονακό (75-73). Αστόχησε ο Τζέιμς στο τελευταίο σουτ.

Με πρωταγωνιστή τον Σακίλ ΜακΚίσικ (13π.) που πέτυχε το κρίσιμο τρίποντο στο 72-69, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τους Μονεγάσκους και έκαναν άλμα τετράδας στη Euroleague.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα με συγκλονιστική άμυνα περιόρισαν τον Τζέιμς (μόλις 10 πόντους με 1/6 τρίποντα και 3/8 δίποντα) και με τους ΜακΚίσικ, Πίτερς (3/3 τρίποντα) και Γουόκαπ (9π.. 9 ασίστ, 9 ριμπάουντ) να κάνουν συγκλονιστικό παιχνίδι, ήρθε το πολυπόθητο 11-8.

Πλέον, οι Πειραιώτες ανέβηκαν στην 4η θέση της διοργάνωσης, όπου και μπορούν να παραμείνουν με συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Το ματς

Μαμ Ζαιτε και Τζον Μπράουν τράβηξαν στο σκοράρισμα για τους Μονεγάσκους, οι οποίοι μπορεί να έκλεισαν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο, αλλά δεν είχαν επιθετικά ριμπάουντ, κάτι ευχάριστο για την άμυνα των Πειραιωτών. Παράλληλα, ο Μάικ Τζέιμς, τον οποίο μεγάλη μερίδα των οπαδών του Ολυμπιακού πολύ θα τον ήθελε στο Σ.Ε.Φ,παρέμενε ανενεργός. Οσο για τους γηπεδούχους, Μιλουτίνοφ, Φαλ και Πίτερς έδιναν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση.

Οι επιθετικές εξάρσεις των Γουόκερ και Οκόμπο στη 2η περίοδο έδιναν πνοή στους φιλοξενούμενους, που μέσα στη ρακέτα τράκαραν πάνω σε Μιλουτίνοφ και Φαλ. Έτσι κατέφευγαν σε προσπάθειες από τα 4-5,5μ., πολλές από τις οποίες εύστοχες. Οι «ερυθρόλευκοι» ροκάνισαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με τον ΜακΚίσικ να αποτελεί την επιθετική σταθερά. Με σκορ 34-36 υπέρ της Μονακό έκλεισε το ημίχρονο.

Το επιθετικό βραχυκύκλωμα συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, καθώς μετά την ισοφάριση στο 42-42, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς διατηρούσαν προβάδισμα της τάξης των 5-6 πόντων. Ωστόσο, χάρη στην αφύπνιση του Κάναν στο 29ο λεπτό, η διαφορά έπεσε στο καλάθι, 56-58.

Στην τελευταία περίοδο, το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά. Το σκορ άνοιξε. Οι Πίτερς, Γουόκαπ και Κάναν κουβάλησαν τον Ολυμπιακό, ο οποίος όμως πλήρωνε την απουσία ριμπάουντ.

Στο 69-69 ο Γουόκαπ έκανε βήματα και οι Πειραιώτες έχασαν μια μοναδική ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα, 1:20” πριν το τέλος. Ωστόσο, ο Τζέιμς που πήρε την επόμενη επίθεση αστόχησε και μετά από μια συνδυασμένη επίθεση, ο ΜακΚίσικ ευστόχησε σε τρίποντο, βάζοντας το καλάθι του αγώνα, με 23” να απομένουν.

Το ματς πήγε σε ειδικές καταστάσεις. O Tζέιμς έβαλε ένα απίθανο τρίποντο μειώνοντας σε 74-73,

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Περάντι, Ρόσι

ΣΚΟΡ: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάναν 16 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 8/8 βολές), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 34 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις, Πίτερς 14 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ 2, Μιλουτίνοβ 2, ΜακΚίσικ 13 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 8 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπλόσομγκεϊμ 2 (1/6 σουτ), Μπράουν 9 (4/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντιάλο 9 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κορνέλι, Τζαϊτέ 14 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουν τ), Γουόκερ 6 (2), Μοτιεγιούνας 9 (1), Ουατάρα 4 (6 ριμπάουντ), Χολ 2, Τζέιμς 10 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με μαγικό ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός λύγισε τη Μονακό και έκανε άλμα τετράδας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.