ΜΠΑΣΚΕΤ

Με ψυχραιμία πήρε τη νίκη ο Ολυμπιακός στην «αρένα» της Βαλένθια

Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από τη «φλεγόμενη» Fonteta της Βαλένθια με 65-78 κερδίζοντας και τη διαφορά από τον πρώτο γύρο.

Ο Ολυμπιακός κράτησε την ψυχραιμία του κόντρα στη μαχητική Βαλένθια και νίκησε με 65-78 στην Ισπανία σημειώνοντας την πρώτη νίκη του κόντρα σε Ισπανούς στη φετινή σεζόν της EuroLeague. Πήρε και τη διαφορά στο μεταξύ τους η ελληνική ομάδα.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν πολύ άστοχοι από το τρίποντο ( 5/20) αλλά το ίδιο συνέβη και με τους γηπεδούχους (5/23). Έτσι οι μάχες μεταφέρθηκαν μέσα στη ρακέτα όπου είδαμε ένα πολύ physical παιχνίδι. Η Βαλένθια πήγε το παιχνίδι στις επαφές και προσπάθησε να χαλάσει το μυαλό των ερυθρόλευκων χωρίς όμως να το καταφέρει.

Ο Ολυμπιακός είχε πολυφωνία στην επίθεση όμως  ξεχώρισε ο Αϊζάια Κάνααν με 16 πόντους. Εξαιρετικός για ακόμη ένα παιχνίδι ο Μόουζες Ράιτ με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Καλοί ήταν και οι Γκος (9π.), Πίτερς (9π.), ΜακΚίσικ (10π.) και ο Γουόκαπ (7 πόντοι, 4 ασίστ) ο οποίος εξουδετέρωσε τον Κρις Τζόουνς (2πόντοι, 6 ασίστ, 3 λάθη).

Βαλένθια – Ολυμπιακός: Πώς κύλησε ο αγώνας

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φάνηκε πόσο έντονο θα είναι το παιχνίδι, κάτι αναμενόμενο με τις δύο ομάδες να είναι γνωστές για την αμυντική τους προσήλωση. Ο Μουσταφά Φαλ ξεκίνησε βασικός όμως έδειξε αρκετά «σκουριασμένος» μετά από την πολυήμερη αποχή του. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια για να κλείσει στο 19-21 το πρώτο δεκάλεπτο.

O Ολυμπιακός προηγήθηκε με 23-30 εκμεταλλευόμενος τα 3 συνεχόμενα λάθη της Βαλένθια στην επίθεση. Οι άμυνες συνέχισαν να βγαίνουν με τον ΜακΚίσικ και τον Ράιτ (δείτε ΕΔΩ τη μαγική συνεργασία με Παπανικολάου) να δίνουν ενέργεια και το σερί του Ολυμπιακού ανέβηκε στους 0-12 αναπάντητοι πόντοι.

H Βαλένθια όμως έτρεξε το δικό της σερί 12-2 για να φτάσει ξανά στον πόντο και το 35-36 με τον Παπανικολάου να χάνει 3 τρίποντα ενώ ήταν ελεύθερος. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Φίλιπ Πετρούσεφ έκαναν το 35-40 με τη Βαλένθια να απαντάει για το 39-40 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ξανά με πολλές επαφές και τους γηπεδούχους να χαλάνε το ρυθμό του παιχνιδιού με φάουλ και διαμαρτυρίες στους διαιτητές. Ο Τόμας Γουόκαπ συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά τον Κρις Τζόουνς και η Βαλένθια έμοιαζε πως ψάχνει άλλους τρόπους να κερδίσει το ματς.

Ο Ολυμπιακός όμως δεν έχασε το μυαλό του και με σωστές αποφάσεις ξεμάκρυνε στο 41-51 με τους Πίτερς και Κάνααν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση. Ο Αϊζάια Κάνααν ιδιαίτερα ήταν απολαυστικός με 7 πόντους και 1 ασίστ πάρε βάλε στον Φαλ.

Ο κόουτς Μουμπρού αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 48-60 μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Με Γουόκαπ, Γκος, ΜακΚίσικ, Πίτερς και Ράιτ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το τέταρτο δεκάλεπτο. Η Βαλένθια, με τη μαχητικότητα που τη διακρίνει, δεν άφηνε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με τη διαφορά όμως να βρίσκεται στο +11 στα 7 λεπτά.

Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει με μυαλό, μεγαλώνοντας τις επιθέσεις του και κράτησε τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους μέχρι το τέλος για το τελικό 65-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-40, 48-60, 65-78

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με ψυχραιμία πήρε τη νίκη ο Ολυμπιακός στην «αρένα» της Βαλένθια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.