ΜΠΑΣΚΕΤ

Με Ραντούλιτσα και Μπρίσκοου το Μαρούσι νίκησε τον Απόλλωνα

Το Μαρούσι επικράτησε με 77-73 του Απόλλωνα Carna για τα playouts της Stoiximan Basket League και συνεχίζει σε τροχιά πλέι οφ.

Την ένατη φετινή του νίκη και δεύτερη στα playouts της Basket League πανηγύρισε το Μαρούσι που επιβλήθηκε στην έδρα του με 77-73 του Απόλλωνα Πάτρας και συνεχίζει να ελπίζει για μία θέση στα πλέι οφ.

Οι «κυανοκίτρινοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-16 και πλέον στα επόμενα δύο παιχνίδια θα διεκδικήσουν την είσοδό τους στα play off. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Πάτρας συνεχίζει στην τελευταία θέση και θέλει να ολοκληρώσει την αγωνιστική περίοδο δυνατό καλύτερο ρεκόρ.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα που τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και 10/13 σουτ ενώ συμπαραστάτης του και καθοριστικός στην εξέλιξη του αγώνα ήταν ο Αϊζάια Μπρίσκοου με 13 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους Τσαντ Μπράουν που τελείωσε με το εντυπωσιακό 16 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ την ίδια στιγμή ο Μαλίκ Όσμπορν είχε 24 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν πιο δυνατά το παιχνίδι και τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχαν το προβάδισμα στο σκορ (10-13 στο 6′). Οι «κιτρινόμαυροι» ωστόσο βρήκαν τις λύσεις να πάρουν το προβάδισμα και με ένα επιμέρους 9-2 ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα με 19-15.

Η άμυνα του Αμαρουσίου κράτησε δίχως σκορ τους παίκτες του Απόλλωνα Carna για πάνω από 6 αγωνιστικά λεπτά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν σερί 14-0 και να ξεφύγουν με 33-15 στο 16′. Οι Πατρινοί προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 38-24 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχον διψήφια διαφορά σε όλη την τρίτη περίοδο συντηρώντας αυτήτη διαφορά ασφαλείας που είχαν χτίσει, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας Carna προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του.

Έπειτα από το 62-46 στο 31′ από τον Ραντούλιτσα, οι Πατρινοί με επιμέρους 9-2 μείωσαν σε 64-55 στο 35′ με τον Μπράουν, ενώ με βολές του ίδιου παίκτη πλησίασαν σε 68-62 στο 37′. Το καλάθι του Σαλούστρου στα 1:20 προ τους τέλους έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός σουτ (71-68) όμως ο Μπρίσκοου αλλά και ο Γιαννόπουλος ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών με το Μαρούσι να παίρνει τη νίκη με 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-24, 60-46, 77-73.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με Ραντούλιτσα και Μπρίσκοου το Μαρούσι νίκησε τον Απόλλωνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.