ΜΠΑΣΚΕΤ

Με σούπερ Κάαναν «διέλυσε» την Άλμπα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του και επικράτησε με 101-87 της Άλμπα Βερολίνου.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες με σούπερ Κάνααν, επικρατώντας με 101-87 της Άλμπα Βερολίνου στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague.

Έτσι, έκανε το καθήκον του και πηγαίνει με ψυχολογία στα δύο δύσκολα εκτός έδρας ματς που ακολουθούν με Μπάγερν και Βαλένθια.

Ο Αμερικανός έκανε εκπληκτικό παιχνίδι πετυχαίνοντας 31 πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με μεγάλη διάθεση στο παιχνίδι και κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά ακόμα και στο 12-5. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι με ένα γρήγορο σερί μείωσαν στον πόντο. Με αρκετά φθηνά λάθη, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-17.

Το ματς πήρε «φωτιά» επιθετικά για τις δύο ομάδες, με το επιμέρους 25-31 να μαρτυράει και την εικόνα της 2ης περιόδου. Μάλιστα, στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μετρούσαν 7/13 τρίποντα, ενώ οι Γερμανοί είχαν 7/11. Ο πίνακας του σκορ στην ανάπαυλα έδειχνε 45-48.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς. Με 15-6 στα ριμπάουντ και τον Ράιτ να αγωνίζεται και να πετυχαίνει επτά πόντους, το επιμέρους 33-13 ήταν καθοριστικό.

Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν στην τελευταία περίοδο, ωστόσο η διαφορά είχε ξεφύγει, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί τελικά με σκορ 101-87.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 45-48, 78-61, 101-87