ΜΠΑΣΚΕΤ

Με τρίποντο show και τους Κάνααν – Πίτερς να πετούν «φωτιές», ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας για τη 10η αγωνιστική της Euroleague.

Σπουδαία νίκη κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας πέτυχε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 89-72 στην 10η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Κάνααν πετούσε «φωτιές» κάνοντας ρεκόρ καριέρας με 25 πόντους, ενώ ο Πίτερς ακολούθησε με 22 πόντους και έξι ριμπάουντ. Χαρακτηριστικό είναι πως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 15 στα 29 τρίποντα, πετυχαίνοντας τα 14 από αυτά σε τρεις περιόδους.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα… πατήματά τους, πηγαίνοντας μετά τα πρώτα πέντε λεπτά πόντο πόντο με σκληρές άμυνες και καλά ποσοστά από τα 6,75 για τη Ζαγκλίρις με 3/5, ενώ αντίθετα οι ερυθρόλευκοι απειλούσαν εντός πεδιάς, αφού είχαν 1/7 τρίποντα . Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-19.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς, σε άμυνα και επίθεση, ενώ χαρακτηριστικό είναι πως βρήκαν λύσεις από το τρίποντο, έχοντας 4/8 και δημιουργώντας μεγάλη διαφορά στο σκορ. Το επιμέρους 24-12 μαρτυρά την εικόνα του δευτέρου δεκαλέπτου και με το σερί 14-0 ο πίνακας του σκορ έδειχνε στην ανάπαυλα 43-31.

Ο Γουόκαπ ήταν ο κορυφαίος μέχρι εκείνο το σημείο έχοντας πετύχει 11 πόντους, ενώ ο Λεκάβιτσιους είχε 7.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να… πυροβολούν από τα 6,75 με τους Γουόκαπ και Κάνααν να έχουν από 14 πόντους στα πρώτα 23 λεπτά και τη διαφορά να ανεβαίνει στο +15 (51-36).

Ο Κάνααν πήρε δύο σερί μεγάλα σουτ στη συνέχεια, διατηρώντας τη διαφορά (57-42) πέντε λεπτά πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε σοβαρός σε άμυνα και επίθεση, κάνοντας εύκολα τα πράγματα με το υπέρ του 69-52 δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να μπουν ξανά στο ματς, όμως βρήκαν απέναντί τους τους εξαιρετικούς Πίτερς και Κάνααν που έδιναν… ρεσιτάλ στο παρκέ με 4/6 και 4/5 τρίποντα αντίστοιχα.

Το 89-72 ήταν και το τελικό σκορ, με τους «ερυθρόλευκους» να πετυχαίνουν μία εύκολη και πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-31, 69-52, 89-72