ΜΠΑΣΚΕΤ

Με τρομερό Πίτερς ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα

Ο Ολυμπιακός «αγχώθηκε» όμως νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 88-83, έχοντας τον Πίτερς οδηγό.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 88-83 στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Euroleague, έχοντας πλέον ρεκόρ 5Ν-4Η.

Ο Άλεκ Πίτερς έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του, κάνοντας ρεκόρ καριέρα, αφού ολοκλήρωσε το ματς με 28 πόντους, 4 ριμπαόυντ και 3 ασίστ. Εκπληκτικό παιχνίδι έκανε και ο Φαλλ που έκανε το double double με 14 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να είχαν σημαντικές απουσίες, αφού ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν υπολόγιζε στους Νίκολα Μιλουτίνοφ, Σακιέλ ΜακΚίσικ και Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, ωστόσο κατάφερε να «κάμψουν» το εμπόδιο των Σέρβων και να πετύχουν τη δεύτερη σερί τους ευρωπαϊκή νίκη.

Βέβαια και ο Σφαιρόπουλος δεν είχε στη διάθεσή του τους Άνταμ Χάνγκα, Μπράνκο Λάζιτς και στον Σαμπάζ Νέιπιερ.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως οι δύο ομάδες φορούσαν ίδιες φανέλες, κάτι που ήταν λογικό να μπερδεύει άπαντες.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και κάποια… φθηνά λάθη των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στους Σέρβους να είναι μπροστά στο σκορ (10-13) με τον Νέντοβιτς μάλιστα να πετυχαίνει 11 πόντους. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν ρυθμό, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 20-23.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν κατά ριπάς από τα 6,75, έχοντας 7 στα 12 στα πρώτα 13 λεπτά, ενώ 5/9 είχαν οι «ερυθρόλευκοι».

Οι γηπεδούχοι είχαν εμφανώς πρόβλημα στα αμυντικά τους καθήκοντα και η διαφορά ξέφυγε ακόμα και στους 8 πόντους (31-39), πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο. Στο σημείο εκείνο… πάτησαν γκάζι και με ένα 10-0 πέρασαν μπροστά (41-39). Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ να γράφει 45-44.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού βγήκαν «μεταμορφωμένοι» στο 3ο δεκάλεπτο, έπαιξαν πραγματική άμυνα και χαρακτηριστικό είναι πως δέχτηκαν μόλις εννιά πόντους. Ο Φαλ είχε κάτι ήδη το Double double με διψήφιο αριθμό πόντων και ριμπάουντ, ενώ ο… ακούραστος Πίτερς έφτανε τους 19 πόντους. Έτσι, δέκα λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν 64-53.

Με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με τρίποντα των Νταβίντοβατς και Τόμπει, όμως ο Λούντζης είχε την απάντηση και κράτησε τη διαφορά στο +10 (69-59).

Η κόπωση έκανε την εμφάνισή της και οι Σέρβοι παραλίγο να το κάνουν… ντέρμπι, μειώνοντας στο -5 (80-75), 2:29 πριν το τέλος, ενώ ο Τεόντοσιτς με τρίποντο 40 δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το ματς έκανε το 82-78 και ο Νέντοβιτς το 86-83 μόλις 17 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα έμεινε όρθια και κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με σκορ 88-83.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με τρομερό Πίτερς ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.