ΜΠΑΣΚΕΤ

Μονακό- Ολυμπιακός 64-60: Τον νίκησε και δεύτερη φορά! (vid)

Κακός ποιοτικά ο αγώνας, με πολύ ξύλο αλλά ο επιθετικός οίστρος έκανε τη διαφορά υπέρ της Μονακό κι απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που δεν είχε λύσεις.

Ο Ολυμπιακός βρήκε (για ακόμα μια φορά) το «μάστορά» του από την Μονακό  η οποία τον νίκησε για δεύτερη φορά φέτος (64-60)!

Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα που είχε ο Ολυμπιακός, στη συνέχεια εγκλωβίστηκε από τους Γάλλους, που εκμεταλλεύτηκαν την αθλητικότητά τους, νίκησαν σε όλες τις προσωπικές φάσεις και τελικά πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν μένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Και βέβαια πιστοποίησαν ότι είναι μια ομάδα που δεν «κολλάει» στον Ολυμπιακό αφού τον νίκησε για 5η φορά από τον Μάρτιο και μετά σε σύνολο 8 αγώνων.

Ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 11-7 κι ετοιμάζεται για τον αγώνα της Πέμπτης (12/1) στην Μπολόνια. Ο Πίτερς με 12 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού και ο μόνος που σούταρε με συνέπεια (4/5 τρίποντα ενώ οι υπόλοιποι συμπαίκτες του είχαν 4/24). Ο Βεζένκοφ έμεινε στους 4 πόντους ενώ δεν αγωνίστηκε από το 26΄και μετά.

Η αμυντική προσήλωση του Ολυμπιακού επάνω στους Τζέιμς και Οκόμπο ήταν φανερή από την αρχή με τους Γουόκαπ και Κάνααν να κάνουν εξαιρετική δουλειά και τους γηπεδούχους να αρχίζουν με 1/6 σουτ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11-2 στα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης ενώ ήδη είχαν 3 λάθη οι Μονεγάσκοι.

Η ελληνική ομάδα είχε ισορροπία σε άμυνα κι επίθεση, κάτι που ήταν ξεκάθαρο τόσο από τα χαμηλά ποσοστά των γηπεδούχων (2/9 σουτ) αλλά και τα λάθη τους, όσο κι από την εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο στο 7’ με το σκορ να είναι στο 15-4 και την Μονακό να έχει ήδη 5 λάθη, τρία εκ των οποίων ο Τζέιμς (και μαζί 0/4 σουτ) που αποσύρθηκε στον πάγκο.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 20-8 αν και είχε 3/7 βολές και 1/8 τρίποντα αλλά η άμυνά του ήταν για σεμινάριο

Οι Γάλλοι είχαν 4/13 σουτ αλλά και 5 λάθη ενώ οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν χάσει ούτε ένα ριμπάουντ στην άμυνα. Οι Οκόμπο και Τζέιμς είχαν μαζί 0/5 σουτ και 4 λάθη!

Τρία συνεχόμενα τρίποντα από τον Μάικ Τζέιμς (μετά από πέντε άστοχα σουτ) έφεραν την Μονακό στο 27-19 και για τον Ολυμπιακό ήταν πλέον πολύ σημαντικό να εμποδίσει τον Αμερικανό που είχε βρει ρυθμό. Επίσης τα 2/11 τρίποντα των «ερυθρόλευκων» ήταν ακόμα ένα πρόβλημα μαζί με τις χαμένες βολές (1/5 είχε ο Μπλακ που ήταν εξαιρετικός).

Δύο σερί τρίποντα από τον Πίτερς έδωσαν ανάσα στον Ολυμπιακό (34-22 στο 16’) αλλά ο Τζέιμς και ο Οκόμπο είχαν βρει ρυθμό. Είχαν πετύχει συνολικά τους 18 από τους 20 πόντους της Μονακό στη δεύτερη περίοδο όταν οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει σε 34-28. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει 4 ριμπάουντ στην άμυνα ενώ ο Τζέιμς είχε 4/6 τρίποντα από το 13’ και μετά. Προσθέστε και τα 5 λάθη του Ολυμπιακού κι έχετε συμπληρωμένη την εικόνα.

Το ημίχρονο έκλεισε στο +3 για τον Ολυμπιακό (34-31) που είχε 7 λάθη- που έδωσαν ισάριθμους πόντους στους γηπεδούχους- στη δεύτερη περίοδο (μόλις ένα στην πρώτη) ενώ η Μονακό είχε 5/10 τρίποντα και είχε μαζέψει 5 επιθετικά ριμπάουντ στο ίδιο διάστημα.

Στις αρχές της 3ης περιόδου οι Γάλλοι πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά (37-34) ενώ οι Πειραιώτες είχαν μεγάλο θέμα στο σκορ. Ο Φαλ έδωσε λύση μετά από περίπου 6 λεπτά (μείωσε σε 37-36).

Τα 5/21 τρίποντα του Ολυμπιακού ήταν τεράστιο πρόβλημα αφού η ελληνική ομάδα δεν έπαιρνε σκορ από μακριά ενώ στα μισά της 3ης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κάτι ασυνήθιστο γι’ αυτούς φέτος και σίγουρα όχι θετικό: Ίδιο αριθμό λαθών και ασίστ (από 11).

Η Μονακό είχε αποκτήσει τον έλεγχο αφού ο Ολυμπιακός δεν είχε επιθετικές λύσεις.

Με το σκορ στο 45-40 στο 28’ σημειώνουμε ότι ο Βεζένκοφ είχε μείνει στους 4 πόντους που είχε πετύχει από το τρίτο λεπτό ενώ το ποσοστό στα τρίποντα ήταν μετά βίας πάνω από το 21%. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μεγάλο πρόβλημα απέναντι στην αθλητικότητα των γηπεδούχων κι αυτό ήταν ορατό.

Σε 12’ η Μονακό είχε επιμέρους σκορ 23-6 (από το 22-34 του 16’ σε 45-40 στο 28’) και έκλεισε την 3η περίοδο με 46-42. Στο δεκάλεπτο αυτό οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 2/13 σουτ και 6 λάθη για 2 ασίστ (συνολικά 14 λάθη και 11 ασίστ) ενώ τα ποσοστά στα τρίποντα είχαν γίνει ακόμα χειρότερα (5/24).

Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 6 ασίστ και το ανησυχητικό ήταν ότι είχαν «νικήσει» τον Ολυμπιακό σε όλες τις «προσωπικές» φάσεις.

Με 7’30’’ για το τέλος με «τετράποντο» του Ντιαλό η Μονακό ξέφυγε με 52-45 και οι δυσκολίες του Ολυμπιακού στο σκορ συνεχίζονταν. Η ελληνική ομάδα χρειαζόταν καλάθια που θα της έδιναν ψυχολογία και είναι αλήθεια ότι η άμυνα την «κρατούσε» μέσα στον αγώνα.

Ο Ταρίκ Μπλακ μείωσε σε 52-51 στο 35’ και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά αλλά αστόχησαν σε τρίποντο.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 53-53 αλλά οι Γάλλοι απάντησαν με δύο τρίποντα από Μακουντού (δεν είχε πετύχει πόντο ως τώρα στην Euroleague και είχε ήδη 9 πόντους) και Ντιαλό.

Ο Πίτερς έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό μειώνοντας σε 59-56 και ήταν ο μόνος παίκτης που με 4/5 τρίποντα αποτελούσε περιφερειακή απειλή.

Στο τελευταίο δίλεπτο ο Ολυμπιακός βρήκε νέο τρίποντο με τον ΜακΚίσικ και ισοφάρισε 59-59 με 1’40’’ για το τέλος της αναμέτρησης. Οι Πειραιώτες μπορούσαν να περάσουν μπροστά (αστόχησε ο Πίτερς) αλλά ο Τζέιμς δεν έκανε λάθος (61-59 με 41’’ για τη λήξη). Ο Σλούκας αστόχησε και με 10,5’’ να απομένουν οι «ερυθρόλευκοι» έστειλαν τον Ντιαλό στις βολές.

Ο Αμερικανός είχε 1/2 και με 7’’ να απομένουν πλέον ο Σλούκας κέρδισε φάουλ. Ο διεθνής γκαρντ των «ερυθρόλευκων» ευστόχησε στην πρώτη αλλά μετά την άστοχη δεύτερη ο Χολ εξασφάλισε το ριμπάουντ και ταυτόχρονα τη νίκη για την Μονακό με τον Τζέιμς να ολοκληρώνει το θρίαμβο της ομάδας του με κάρφωμα

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 31-34, 46-42, 64-60

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2, Οκόμπο 6, Μπλόσομγκεϊμ 1, Μακουντού 9, Ντιαλό 16, Μοτεγιούνας 6, Ουαταρά 3, Χολ 2, Τζέιμς 19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάνααν 3, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9, Σλούκας 10, Βεζένκοφ 4, Παπανικολάου 7, Πίτερς 12, Μπλακ 7, ΜακΚίσικ 6

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μονακό- Ολυμπιακός 64-60: Τον νίκησε και δεύτερη φορά! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College