Νάγκετς – Λέικερς 108-103: «Έκρηξη» Μάρεϊ στην 4η περίοδο και 2-0 το Ντένβερ! (vids)

Με 23 από τους συνολικά 37 πόντους του στην 4η περίοδο, ο Τζαμάλ Μάρεϊ οδήγησε το Ντένβερ στις 2-0 νίκες επί των «λιμνάνθρωπων».

Νάγκετς – Λέικερς 108-103: Ένα ξέσπασμα του Τζάμαλ Μάρεϊ στο 4ο δωδεκάλεπτο, έδωσε την ευκαιρία στο Ντένβερ να κρατήσει την έδρα του αλώβητη και να κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών της Δύσης στο NBA.

Παρά το γεγονός ότι ΛεΜπρόν Τζέιμς (22π. με 9/19 σουτ, 0/6 τριπ.) και Άντονι Ντέιβις (18π., με 4/15 σουτ) ήταν άστοχοι οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το σπάσιμο της έδρας, πηγαίνοντας τόσο στο ημίχρονο, όσο και στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα.

Στα τελευταία 12 λεπτά όμως οι γηπεδούχοι έβγαλαν τρομερή αντίδραση, τρέχοντας επιμέρους 32-24, εκμεταλλευόμενοι και την κούραση των δύο σταρ των Λέικερς. Είναι χαρακτηριστικό ότι το 79-76 του 36′ έγινε 84-96, με 5:34 πριν το τέλος του ματς, με τον Μάρεϊ να σημειώνει τους 23 (με 6/7 σουτ και τρίποντα) από τους συνολικά 37 πόντους του (6/14τριπ., 9/10βολές, 10ριμπ., 5ασ., 4κλ.) στην τελευταία περίοδο!

Οι Λέικερς δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια και με τρίποντο του Ριβς μείωσαν στο καλάθι (101-99), με 1:07 για τη λήξη, όμως με το ματς να πηγαίνει στη «ρουλέτα των βολών» ο Τζαμάλ Μάρεϊ ευστόχησε σε 4 ζευγάρια κι έτσι δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Λέικερς.

Για τους νικητές επίσης, ο Γιόκιτς πέτυχε triple double με 23 πόντους (αλλά 9/21 σουτ), 17 ριμπάουντ και 12 ασίστ,, ο Μάικλ Πόρτερ 16 πόντους για τους Νάγκετς, και ο Μπρους Μπράουν 12π..

Για τους Λέικερς,εκτός των ΛεΜπρόν και Ντέιβις ο Όστιν Ριβς 22 πόντους και ο Ρούι Χατσιμούρα 21 πόντους.

Πλέον η σειρά των τελικών της δυτικής περιφέρειας μεταφέρεται για τα δύο επόμενα παιχνίδια στο Λος Άντζελες, με το πρώτο να διεξάγεται τα ξημερώματα της Κυριακής (21/5) για την Ελλάδα στις 03:30 συγκεκριμένα.

Νάγκετς – Λέικερς 108-103:

Τα δωδεκάλεπτα: 27-27, 48-53, 76-79, 108-103

Δείτε εδώ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Ντένβερ Νάγκετς: Γκόρντον 10, Πόρτερ 16 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιόκιτς 23 (9/21 σουτ, 17 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 λάθη), Μάρι 37 (11/24 σουτ, 6/14 τρίποντα, 9/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάλντουελ-Πόουπ 8 (2/5 τρίποντα), Γκριν 2, Μ. Μπράουν 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζάκσον, Κ. Μπράουν

Λος Άντζελες Λέικερς: Ντέιβις 18 (4/15 σουτ, 1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ), Βάντερμπιλτ 4), Τζέιμς 22 (9/19 σουτ, 0/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ράσελ 10 (3/8 σουτ, 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ριβς 22 (5/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Χατσιμούρα 21 (1), Τόμπσον, Σρούντερ 4 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γουόκερ 2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νάγκετς – Λέικερς 108-103: «Έκρηξη» Μάρεϊ στην 4η περίοδο και 2-0 το Ντένβερ! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.