ΜΠΑΣΚΕΤ

Ναν και τέζα οι Ιταλοί! – Πήρε το θρίλερ ο Παναθηναϊκός στην Μπολόνια και μένει δεύτερος

Ο Παναθηναικός βγήκε νικητής με 79-81 από την αρένα της Μπολόνια «αγκαλιάζοντας» τη δεύτερη θέση της EuroLeague.

Ένα συγκλονιστικό θρίλερ είδαμε στη Μπολόνια όπου ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε μία μυθική εμφάνιση του Κώστα Σλούκα και ένα τεράστιο buzzer beater από τον Κέντρικ Ναν για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και να παραμείνει δεύτερος στη EuroLeague.

Σε έναν αγώνα «τελικό» και για τις δύο ομάδες, ο Παναθηναικός, με τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο στο πλευρό του, εμφανίστηκε πολύ πιο έτοιμος στην αρχή. Η Βίρτους Μπολόνια όμως έκανε μεγάλη υπερπροσπάθεια για την ανατροπή καθώς δεν είχε άλλο περιθώριο ήττας (σ.σ. μετρούσε 4 σερί).

Ο Κώστας Σλούκας ήταν τρομερός κάνοντας απίθανο ματς τελειώνοντας με 20 πόντους. Σημαντική συνεισφορά από Λεσόρ (10π.), Κέντρικ Ναν (16π.). Για τη Βίρτους Μπολόνια φοβερό ματς έκαναν ο Σενγκέλια (19π.), Λούντμπεργκ (11π.) και ο Μπελινέλι (17π.).

Βίρτους Μπολόνια – Παναθηναϊκός: Πως κύλησε το ματς

Με τον αέρα της δεύτερης θέσης και της νίκης επί της Μπαρτσελόνα μπήκε ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι ο οποίος, μετά το 9-9 των πρώτων κατοχών, εξαφανίστηκε από τον ορίζοντα.

Με σεληνιασμένους στο πρώτο δεκάλεπτο τους Σλούκα (8 πόντοι) και τον Γκραντ (13 πόντοι), οι πράσινοι επέβαλαν τον ρυθμό τους ενώ τελείωσαν με το εκπληκτικό 6/7 τρίποντα το δεκάλεπτο για το 19-34.

Η Μπολόνια έδειχνε «πνιγμένη» από την άμυνα των φιλοξενούμενων και την επίθεση τους η οποία πήρε «φωτιά» όταν μπήκαν στο σκοράρισμα και ο Ναν με τον Λεσόρ. Η διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε μέχρι και το +17, με τον Κώστα Σλούκα να αλλάζει ξανά status τον Παναθηναϊκό.

Οι γηπεδούχοι σε εκείνο το σημείο έβγαλαν αντίδραση και με τρίποντα μείωσαν στους 11 (30-41). Ο Παναθηναϊκός, με οδηγό τον Ναν (9 πόντους στη δεύτερη περίοδο), ξέφυγε ξανά στο +17 (32-48). Σενγκέλια και Λούντεμπεργκ σκόραραν για το 37-48 με τον Σλούκα να έχει αψιμαχία με τον Μπελινέλι και να παίρνουν αμφότεροι από τεχνική ποινή. Δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο ο Λεσόρ χρεώθηκε με αντιαθλητικό για να διαμορφώσει ο Μπελινέλι το 39-51.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε να πέφτουν κορμιά και ένα μεγάλο ντέρμπι. Η Μπολόνια κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στην τρίτη περίοδο στους 6 και τους 5 πόντους.

Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο του Γκριγκόνις έδωσε ανάσα στο τριφύλλι. Ο Κώστας Σλούκας όμως παρέμενε τρομερός με τη διαφορά να ανεβαίνει ξανά στο +8. Νέο καλάθι του Σενγκέλια για το 59-65 με την εικόνα του αγώνα να διαμηνύει ένα καυτό τελευταίο δεκάλεπτο.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η τελευταία περίοδος για τους πράσινους. Σενγκέλια με τρίποντο και Μίκι έφεραν την ανατροπή μέσα σε ένα λεπτό για το 64-65.

Για ακόμη μία φορά ο Σλούκας ήταν εκεί και με δίποντο και ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ έδωσε ανάσα στην ομάδα του. Ο Γκριγκόνις σκόραρε για το 64-69 και ο Λούντμπεργκ έκανε το 66-69.

Μεγάλο τρίποντο του Λούντμπεργκ έφερε το ματς στην ισοπαλία 69-69 με 5 λεπτά να απομένουν. Αστοχία από τις δύο ομάδες με τον Σενγκέλια με 2/2 βολές να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του.

Τεράστιο τρίποντο από τον Κέντρικ Ναν για το 71-72 ο οποίος στη συνέχεια με δίποντο έδωσε αέρα 3 πόντων. Μεγάλη απάντηση από τον Μπελινέλι για το 74-74. Ο Ναν συνέχισε το hero ball υποπίπτοντας σε λάθος με τον Μπελινέλι να σκοράρει εκ νέου για το 76-74.

Την ηρεμία έφερε ξανά ο Σλούκας ο οποίος με 2/2 βολές ισοφάρισε. Λάθος από τη Μπολόνια, ο Γκριγκόνις αστόχησε ο Ντόμπριτς όμως όχι για το 79-76. Μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ από τον Γκριγκόνις ο οποίος σκόραρε καλάθι και φάουλ για το 79 όλα στα 32”.

Ο Λούντμπεργκ αστόχησε για τους Ιταλούς για να έρθει ο Κέντρικ Ναν να υπογράψει τη νίκη των πράσινων με μεγάλο Buzzer beater.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 39-51, 59-65, 79-81