NBA

Αυτός είναι ο «Βασιλιάς»! (vid)

Ο Λεμπρόν Τζέιμς έκοψε τον Ολαντίπο στα 3.3 δευτερόλεπτα και με τρίποντο στην εκπνοή έδωσε τη νίκη 98-95 στους Καβαλίερς επί των Πέισερς κι έκανε το 3-2 για την ομάδα του

Απίστευτα πράγματα έκανε ο Λεμπρόν Τζέιμς και οδήγησε τους Καβαλίερς στη νίκη με 98-95 επί των Ιντιάνα Πέισερς. Τι έκανε ακριβώς έκανε ο «Βασιλιάς»; Έκοψε τον Βίκτορ Ολαντίπο με τάπα 3,3 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και ακριβώς στο φινάλε το αγώνα πέτυχε το νικητήριο τρίποντο για το τελικό σκορ!

Συνολικά όμως η απόδοση του Τζέιμς απέδειξε για ακόμη μία φορά, για πιο λόγο θεωρείται ο κορυφαίος στο πρωτάθλημα και ένας από τους καλύτερους όλων των εποχών. Διαβάστε τι έκανε ο «Βασιλιάς»! Πέτυχε 44 πόντους, με 14/24 σουτ, 15/15 βολές, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ! Τι να πει κανείς; Ουσιαστικά κέρδισε μόνος του τον αγώνα κι έδωσε έτσι το προβάδισμα με 3-2 στην ομάδα του.

Από τους Πέισερς, ο Σαμπόνις είχε 22 πόντους, o Γιανγκ πρόσθεσε 16 πόντους, ενώ ο Βίκτορ Ολαντίπο είχε μόλις 12.

Όσον αφορά τη συνολική εικόνα του αγώνα, οι Πέισερς ξεκίνησαν καλύτερα και πήραν προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 56-49. Ωστόσο στο τρίτο δωδεκάλεπτο ξεκίνησε η αντεπίθεση των Κλίβελαντ Καβαλίερς, στο τέλος του οποίου ήταν μπροστά με 81-73. Η τέταρτη περίοδος ήταν ντέρμπι, με τον Λεμπρόν να κόβει τελικά τον Ολαντίπο στο 95-95 και να πετυχαίνει το τρίποντο της νίκης, δευτερόλεπτα μετά!