NBA

Μπακς – Χιτ 104-115: Την «πάτησε» ο Αντετοκούνμπο, 1-0 ο… Μπάτλερ (vids)

Το ταίριασμα δεν είναι ιδανικό. Κανείς δεν υποστήριξε πως ο δρόμος των Μιλγουόκι Μπακς, μέχρι τους τελικούς, θα είναι εύκολος. Από τα ξημερώματα έγινε λίγο πιο δύσκολος. Οι... ανυπόφοροι Μαϊάμι Χιτ νίκησαν ξανά...

Το ταίριασμα δεν είναι ιδανικό. Κανείς δεν υποστήριξε πως ο δρόμος των Μιλγουόκι Μπακς, μέχρι τους τελικούς, θα είναι εύκολος. Από τα ξημερώματα έγινε λίγο πιο δύσκολος. Οι… ανυπόφοροι Μαϊάμι Χιτ νίκησαν ξανά…

Σε μία εξαιρετικά σημαντική νίκη (115-104). Για το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Ανατολής. Με τον τρόπο που μοιάζει ενδεδειγμένος: Σταματήστε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και όλα θα είναι πιο εύκολα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Γιατί οι Μαϊάμι Χιτ θα ζορίσουν τους Μιλγουόκι Μπακς (vids)

Το Μαϊάμι υποχρέωσε τον Αντετοκούνμπο να μείνει στους 18 πόντους (σε 36:36 στο παρκέ), επιτρέποντας μόλις 12 προσπάθειες στον MVP. O Giannis μπορεί να έχασε το triple double για μία ασίστ (10 ριμπ., 9 ασίστ), αλλά εγκλωβίστηκε από την άμυνα των Χιτ.

Και από τον εαυτό του.Μέτρησε 4/12 βολές και ένα μεγαλοπρεπέστατο airball (ξανά…).

Η ομάδα του Έρικ Σπόλστρα έδειξε από την αρχή τι ήθελε να κάνει: Να μην αφήσει τον Αντετοκούνμπο να πλησιάσει κοντά στο καλάθι. Και το πέτυχε. Ο Giannis σχεδόν δεν άγγιξε τη μπάλα στο… ζωγραφιστό, εκεί που είναι ο καλύτερος σε ολάκερο το NBA.

Το Μαϊάμι διέθετε τον Τζίμι Μπάτλερ. Γι’ αυτό μπήκαν στη διαδικασία μιας τετραπλής ανταλλαγής το καλοκαίρι. Ο… Μπάκετς (σ.σ.: παρατσούκλι, παραλλαγή του επώνυμού του, που σημαίνει καλάθια) σταμάτησε στους 40 πόντους (με 13 στα 2ο σουτ και 12/13 βολές)!

Με τους 13 απ’ αυτούς να έρχονται στα 5 τελευταία λεπτά του αγώνα και ενώ μέχρι εκείνο το σημείο το σκορ ήταν στο 99-98 υπέρ των Μπακς.

Το Μιλγουόκι πήρε πόντους από τους Κρις Μίντλετον (28) και Μπρουκ Λόπες (24). Ωστόσο, αμφότεροι σημείωσαν το μεγαλύτερο μέρος τους στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ο Μίντλετον περιορίστηκε από την άμυνα των Χιτ, ενώ ο Λόπες χρεώθηκε γρήγορα με φάουλ.

Οι Μπακς υπέπεσαν σε 19 λάθη, τα τρία απ’ αυτά στο τελευταίο ενάμισι λεπτό. Οι Χιτ εκμεταλλεύτηκαν κάθε… σπιθαμή, πετυχαίνοντας 28 πόντους.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπακς – Χιτ 104-115: Την «πάτησε» ο Αντετοκούνμπο, 1-0 ο… Μπάτλερ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.