NBA

Μπακς: «Κλείδωσαν» την πρωτιά με φοβερό Αντετοκούνμπο (vid)

Οι Μιλγουόκι Μπακς εξασφάλισαν την πρώτη θέση στην Ανατολή, μετά την εκτός έδρας νίκη  128-122 επί των Σίξερς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να εντυπωσιάζει ξανά. Ο «Greek Freak» βρέθηκε σε τρομερή βραδιά ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 45 πόντους (10/15 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 16/21 βολές), 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κοψίματα. Έτσι, έγινε ο πρώτος...

Οι Μιλγουόκι Μπακς εξασφάλισαν την πρώτη θέση στην Ανατολή, μετά την εκτός έδρας νίκη  128-122 επί των Σίξερς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να εντυπωσιάζει ξανά.

Ο «Greek Freak» βρέθηκε σε τρομερή βραδιά ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 45 πόντους (10/15 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 16/21 βολές), 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κοψίματα. Έτσι, έγινε ο πρώτος παίκτης με τέτοιο αριθμό πόντων, ριμπάουντ και 0 λάθη σε ένα παιχνίδι μετά τον Μάικλ Τζόρνταν το 1989!

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την πρώτη ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 26-30 και το ημίχρονο στο 58-56. Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στη συνέχεια, με την διαφορά να μη μεγαλώνει, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 86-82. 3 λεπτά πριν τη λήξη οι Σίξερς βρέθηκαν μπροστά 118-113 και τότε οι Μπακς πάτησαν γκάζι, «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 14-1 και με τον με τον Χιλ να πετυχαίνει 7 διαδοχικούς πόντους πήραν τη νίκη με 128-122.

Μετά τον Έλληνα σταρ ακολούθησαν οι Κρις Μίντλετον με 22 πόντους, Τζορτζ Χιλ με 20 πόντους και Στέρλινγκ Μπράουν με 12. Από την άλλη για τους Σίξερς ξεχώρισαν ο Τζοέλ Εμπίντ με 34 πόντους και οι Τζέι Τζέι Ρέντικ (29 π.), Μάικ Σκοτ (22 π.).

Με αυτό το αποτέλεσμα τα «ελάφια» έχουν πλέον το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ για την φετινή σεζόν και ταυτόχρονα απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας μέχρι το τέλος των πλέι οφ! Στον αντίποδα, οι 3οι Φιλαδέλφεια Σίξερς υποχώρησαν στο 49-30.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπακς: «Κλείδωσαν» την πρωτιά με φοβερό Αντετοκούνμπο (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.