NBA

Μπακς- Νετς 107-96: Στα ίσα με σούπερ Γιάννη (Vid)

Οι Μπακς ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά με τους Μπρούκλιν Νετς μετά τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο Μιλγουόκι. Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Στο 2-2 πλέον βρίσκεται η σειρά ανάμεσα στους Μπακς και τους Νετς μετά το 107-96 . Ο Αντετοκούνμπο ήταν εκπληκτικός (34 πόντοι και 12 ριμπάουντ) ενώ είχε συμπαράσταση από Τάκερ, Μίντλετον και Χόλιντεϊ. Τρομερός Ντουράντ από τους Νετς που έχασαν τον Ίρβινγκ ο οποίος τραυματίστηκε στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Με οδηγούς τους Καϊρι Ίρβινγκ και Κέβιν Ντουράντ, οι Νετς προηγήθηκαν 26-23 στο τέλος του πρώτου δωδεκαλέπτου. Είχαν πολύ καλό ξεκίνημα (9-2) κι έχασαν μια φορά το προβάδισμα: Με 2’34” πριν το τέλος όταν το τρίποντο του Λόπεζ έβαλε μπροστά το Μιλγουόκι με 23-21. Ο Αντετοκούνμπο ήταν ιδιαίτερα νευρικός με 5 πόντους- 4 ριμπάουντ αλλά και 2 επιθετικά φάουλ.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε τα highlights της πρώτης περιόδου

Οι Νετς συνέχισαν και άνοιξαν το σερί τους στο 13-0 όταν προηγήθηκαν 34-23 μετά από τρίποντο του Μάικ Τζέιμς με 10’22” για το τέλος του ημιχρόνου. Μέσα σε 2 λεπτά οι Μπακς έκαναν επιμέρους σκορ 14-2 και μες καλάθι του Αντετοκούνμπο πέρασαν μπροστά με 37-36. Στο ημίχρονο προηγήθηκαν 53-48 με τον Γιάννη να έχει ανέβει στους 16 πόντους και τα 7 ριμπάουντ. Αλλά με τον Πι Τζέι Τάκερ να είναι καθοριστικός με 11 πόντους- 3/6 τρίποντα και 6 ριμπάουντ.

Οι Νετς είχαν το πρόβλημα του τραυματισμού του Ίρβινγκ, 5’52” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το σκορ ήταν 44-40 για τους Μπακς όταν ο Ίρβινγκ γύρισε τον αστράγαλό του.

Δείτε τα highlights της δεύτερης περιόδου

O Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε από το χέρι τους Μπακς και πρώτα με σερί 10-0 τους έφερε στο 66-50. Οι Νετς έμεναν από λύσεις καθώς ο Ίρβινγκ δε μπορούσε να επιστρέψει μετά τον τραυματισμό του.

Με τον Ντουράντ να προσπαθεί να αλλάξει τα δεδομένα οι Νετς μείωσαν σε 78-69. Αλλά το τρίποντο του Μίντλετον βρήκε τους Μπακς στο +12 (σκορ 81-69) στο τέλος της 3ης περιόδου.

Δείτε τα highlights της 3ης περιόδου.

Στα μισά της τελευταίας περιόδου οι Μπακς ξέφυγαν 97-78 και τίποτα πια δε μπορούσε ν’ αλλάξει.  Με 4’28” για το τέλος ο Νας απέσυρε τους βασικούς του (το σκορ ήταν 99-84) έχοντας συμβιβαστεί με την ήττα. Και κοιτώντας το μέλλον.

Ένα λεπτό μετά ακολούθησε τον Νας και ο Μπούντενχολζερ αφού όλα είχαν κριθεί.