NBA

Μπακς – Νετς 117-114: Απίθανος ο Γιάννης με 49 πόντους

Μπακς – Νετς ή Γιάννης Αντετοκούνμπο εναντίον Κέβιν Ντουράντ; Και τα δύο θα ταίριαζαν, αν και ο Greek Freak μετά το τέλος του ματς και τη νίκη της ομάδας του με 117-114 υποστήριξε πως δεν το είδε ως μονομαχία των δυο τους. Στο σουτ κρίθηκε το ματς και οι Μπακς νίκησαν τους Νετς γιατί στην...

Στο σουτ κρίθηκε το ματς και οι Μπακς νίκησαν τους Νετς γιατί στην τελευταία φάση ο Ντουράντ αστόχησε στο τρίποντο που πήρε. Βέβαια, καθοριστική ήταν και η απίστευτη εμφάνιση του Γιάννη. Το κοντέρ έγραψε 49 πόντους με 3/6 βολές, 17/28 δίποντα και 4/8 τρίποντα, ενώ είχε ακόμη 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 τάπες και μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά. Αυτή ήταν η καλύτερη φετινή του επίδοση και τρίτη καλύτερη μετά τους 50 πόντους τον Νοέμβριο του 2019 και τους 52 τον Μάρτιο του 2019. Εντυπωσιακό μεταξύ άλλων ότι στο τρίτο δεκάλεπτο είχε για ένα χρονικό διάστημα όλους τους πόντους των Μπακς (16).

Από εκεί και πέρα, οι Μπακς βρέθηκαν στην πρώτη περίοδο έως και στο -14, αλλά επέστρεψαν. Άξιος συμπαραστάτης του back to back MVP του NBA ο Κρις Μίντλετον με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Σημαντικές βοήθειες προσέφερε και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους Μπακς στο +3 και στην τρίτη περίοδο έγινε μάχη με τις δύο ομάδες να την κλείνουν στο 90-90. Το ματς ήταν αμφίρροπο έως το φινάλε. Ο Κέβιν Ντουράντ, που συνολικά είχε 42 πόντους και 10 ριμπάουντ, αποφάσισε να πάρει την τελευταία επίθεση και αστόχησε. Απών ήταν ο τραυματίας Τζέιμς Χάρντεν ενώ ο Κάιρι Ίρβινγκ έβαλε 20 πόντους. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στο Μπρούκλιν τα ξημερώματα της Τετάρτης (5/5) με τη σειρά να είναι στο 1-1.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-37, 62-59, 90-90, 117-114

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπακς – Νετς 117-114: Απίθανος ο Γιάννης με 49 πόντους», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.