NBA

Μπακς: Νίκη στο Μπρούκλιν με MVP Αντετοκούνμπο (vid)

Οι Μιλγουόκι Μπακς έφυγαν με τη νίκη 131-121 από την έδρα των Μπρούκλιν Νετς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ξεχωρίζει για άλλη μια φορά. Ο «Greek Freak» αγωνίστηκε για 30 λεπτά, πετυχαίνοντας 28 πόντους (9/23 σουτ, 9/11 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο). Τα «ελάφια» μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και...

Οι Μιλγουόκι Μπακς έφυγαν με τη νίκη 131-121 από την έδρα των Μπρούκλιν Νετς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ξεχωρίζει για άλλη μια φορά.

Ο «Greek Freak» αγωνίστηκε για 30 λεπτά, πετυχαίνοντας 28 πόντους (9/23 σουτ, 9/11 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο). Τα «ελάφια» μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 35-20, ωστόσο οι Νετς αντέδρασαν, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 54-59.

Το δεύτερο ημίχρονο μετατράπηκε σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο ο Έλληνας σταρ με 5 προσωπικούς πόντους μετέτρεψε το 114-110 σε 119-10 και με αυτόν τον τρόπο «καθάρισε» την υπόθεση-νίκη.

Μαζί με τον Αντετοκούνμπο, πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Mπλέντσο (29 πόντοι και 7 ασίστ), Χιλ (22 πόντοι). Από την άλλη μεριά o Ράσελ σημείωσε 28 πόντους, ο ΛεΒέρτ 24 και ο Χάρις 20.

Έτσι, το Μιλγουόκι βελτίωσε το ρεκόρ του σε 58-20 και είναι πολύ κοντά με το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι οφ, αφού βρίσκονται στην κορυφή του ΝΒΑ, 4 ματς πριν το τέλος της regular season. Η αμέσως επόμενη ομάδα είναι οι Ράπτορς που μετρούν 55-23. Έτσι, αν οι Μπακς νικήσουν ένα από τα υπολειπόμενα παιχνίδια τους ή ηττηθούν οι Ράπτορς, τότε θα πάρουν και μαθηματικά την πρωτιά.

Στον αντίποδα, οι Νετς υποχώρησαν στο 39-39 και αναμένεται να παλέψουν για την είσοδό τους στα πλέι οφ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπακς: Νίκη στο Μπρούκλιν με MVP Αντετοκούνμπο (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.