NBA

Μπλέιζερς – Μπακς 109-127: Διαστημικός Αντετοκούνμπο – Διέλυσε το Πόρτλαντ με 47 πόντους! (vid)

Με μία εξωπραγματική ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παρέσυρε στο διάβα του τους Μπλέιζερς και πετυχαίνοντας 47 πόντους τους οδήγησε σε μία επιβλητική νίκη.

Τι κι αν λίγο πριν το ματς ήταν αμφίβολος λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο… Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μπήκε στο παρκέ και ισοπέδωσε το Πόρτλαντ με μία ονειρική εμφάνιση.

Με 47 πόντους (ισοφάρισε την φετινή καλύτερη επίδοσή του) με 18/18 δίποντα (!), 0/3 τρίποντα, 11/13 βολές και 12 ριμπάουντ σε 33 λεπτά συμμετοχής, πήρε από το χέρι το Μιλγουόκι.

Δίπλα του, Τζρου Χόλιντεϊ και Κρις Μίντλετον πέτυχαν 22 και 20 πόντους αντίστοιχα συμβάλλοντας στη νίκη. Τα Ελάφια πλέον έχουν ρεκόρ 30-17.

Από πλευράς Μπλέιζερς, ο Ντέμιεν Λίλαρντ είχε 32 πόντους και οι Σι Τζέι ΜακΚόλουμ και Ρόμπερτ Κόβινγκτον από 18 πόντους.

Οι Μπακς μπήκαν δυνατά στο ματς και ήδη στην πρώτη περίοδο εξασφάλισαν ένα +12, προηγούμενοι με 21-34. Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο οι Μπλέιζερς αντέδρασαν και μείωσαν σε 53-60 με το φινάλε του ημιχρόνου ενώ στις αρχές του δεύτερου έφτασαν ακόμα και στους -2 (61-63). Κάπου ο Greek Freak το πήρε πάνω του και οδήγησε του Μπακς σε ένα επιμέρους σκορ 22-5, ξεφεύγοντας με 73-97.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, το Μιλγουόκι δεν είχε κανένα πρόβλημα να σφραγίσει τη νίκη, που ήρθε με το άνετο 109-127.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε 7 και κάτι λεπτά, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει και μαζεύοντας δύο ριμπάουντ.

Μπλέιζερς (Στοτς): Κόβινγκτον 18 (6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πάουελ 12 (5/15 σουτ, 2/7 τρίποντα), Νούρκιτς 9 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Λίλαρντ 32 (5 τρίποντα, 5 ασίστ), ΜακΚολουμ 18 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Άντονι 5 (2/12 σουτ, 2 τρίποντα), Τζάιλς, Μπλέβινς, Τζόουνς 2, Καντέρ 2 (6 ριμπάουντ), Σάιμονς 8 (2), Έλεμπι 2

Μπακς (Μπουντενχόλζερ): Γ. Αντετοκούνμπο 47 (18/18 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μίντλετον 20 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λόπεζ 9 (3), Χόλιντεϊ 22 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 5 (1/7 σουτ, 1/5 τρίποντα), Θ. Αντετοκούνμπο, Νουόρα 3 (1), Πόρτις 6 (7 ριμπάουντ), Τιγκ 2, Κόνατον 4 (0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φορμπς 9 (3/10 σουτ, 3 τρίποντα)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπλέιζερς – Μπακς 109-127: Διαστημικός Αντετοκούνμπο – Διέλυσε το Πόρτλαντ με 47 πόντους! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.