NBA

Χιτ – Λέικερς 96-102: Ο ΛεΜπρόν τους οδηγεί στην κούπα του πρωταθλητή! (3-1)

Με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να βγαίνει μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο οι Λέικερς έκαναν το 3-1 στους τελικούς του NBA.

Χιτ – Λέικερς 96-102: Με το ΛεΜπρόν Τζέιμς να βγαίνει μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο (28 πόντοι, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ), τον Ντέιβις να τον «σιγοντάρει» (22π, 9ριμπ., 4ασίστ) και τους υπόλοιπους «λιμνάνθρωπους» να συμβάλλουν στα κρίσιμα σημεία (Πόουπ, Γκριν, Μόρις), η ομάδα του Λος Άντζελες έκανε το 3-1 στους τελικούς του NBA.

Έτσι θέλουν μία ακόμη νίκη για να επιστρέψουν στον «θρόνο» τους μετά από 10 χρόνια, και να πιάσουν τους Σέλτικς στην κορυφή με τα περισσότερα τρόπαια στη Λίγκα (16 έναντι 17 των Κελτών). Η στέψη μπορεί να γίνει την ερχόμενη Παρασκευή (9/10, ξημερώματα Σαββάτου για την Ελλάδα).

Ένα τρίποντο του Ντέιβις 39,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκανε το σκορ 91-100 για τους Λέικερς «κλειδώνοντας» τη νίκη… μισό τίτλο για τους «Λιμνάνθρωπους». Ετσι το φινάλε του αγώνα βρήκε τον ίδιο να χτυπά με στόμφο το στήθος του και τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να βγάζει μια κραυγή θριάμβου

Το ματς ήταν «κλειστό» με τις εναλλαγές στο σκορ αρκετές. Οσο όμως η ώρα κυλούσε η ομάδα του Λος Άντζελες έδειχνε εικόνα νικητή. Ένα τριποντο του «King James» με 8:18 για τη λήξη του τρίτου δωδεκαλέπτου την έφερε μπροστά στο σκορ (55-54) και έκτοτε οι Χιτ δεν μπόρεσαν να προσπεράσουν ως το τέλος του ματς.

Η αλήθεια είναι οτι η ομάδα του Έρικ Σποέλστρα το πάλεψε πολύ, έχοντας αυτή τη φορά και τον Μπαμ Αντεμπάγιο που έμεινε στο παρκέ για 39 λεπτά (15π., 7ριμπ., 1κλεψ, 1 ασίστ), όμως ίσως η επιστροφή του και να τους έκανε περισσότερο «κακό» παρά καλό.

Κι αυτό καθώς ο χρόνος του Κέλι Ολίνικ ο οποίος στο προηγούμενο ματς έκανε μεγάλη ζημιά στους Λέικερς (ανοίγοντας την άμυνα τους από το τρίποντο) περιορίστηκε στα μόλις 12 λεπτά.

Από εκεί και πέρα ο Τζίμι Μπάτλερ έμεινε πολύ πιο χαμηλά από τη «40άρα» του προηγούμενου αγώνα, με τον «Μπάκετς» να έχει 22π., 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, αλλά με μόλις 8/17 σουτ και 0/3 τρίποντα.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-27, 47-49, 70-75, 96-102

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Μαϊάμι Χιτ (Σπόλστρα): Αντεμπάγιο 15 (7 ριμπάουντ), Μπάτλερ 22 (10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κράουντερ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 17 (3), Χίρο 18 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ολίνικ 4, Ιγκουοντάλα 3 (1), Ναν 6 (2/11 σουτ, 2 τρίποντα)

Λος Άντζελες Λέικερς (Βόγκελ): Ντέιβις 22 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τζέιμς 28 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη), Χάουαρντ, Γκριν 10 (2), Κάλντγουελ-Πόουπ 15 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Μόρις 9 (2), Κούζμα 9 (2), Ρόντο 2 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καρούσο 7.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χιτ – Λέικερς 96-102: Ο ΛεΜπρόν τους οδηγεί στην κούπα του πρωταθλητή! (3-1)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.