NBA

Χόρνετς: Νίκη με buzzer-beater στο Τορόντο

Οι Σάρλοτ Χόρνετς επικράτησαν των Τορόντο Ράπτορς με 115-112 χάρη στο buzzer-beater του Τζέρεμι Λαμπ από το κέντρο του γηπέδου

Ένα παιχνίδι που θα μνημονεύεται για αρκετό καιρό έγινε στο Τορόντο, όπου οι Σάρλοτ Χόρνετς επικράτησαν των Ράπτορς 115-114, με buzzer-beater από το κέντρο του γηπέδου!

Ο αγώνας είχε τρομερή εξέλιξη και από τα πρώτα λεπτά μάλιστα. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα 22-9 από την αρχή του ματς και φάνηκε ότι θα έχουν εύκολο έργο.

Οι Χόρνετς δεν τους άφησαν όμως. Έμειναν κοντά τους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, μείωσαν τη διαφορά και μάλιστα στο τέλος της τρίτης περιόδου προηγήθηκαν με 95-83.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν πήραν εκ νέου κεφάλι με 106-94, όμως το παιχνίδι πήγε στις λεπτομέρειες και έφτασε στο 114-112 υπέρ των Ράπτορς.

Η ομάδα του Σάρλοτ είχε τρία δευτερόλεπτα και την επαναφορά. Η μπάλα πήγε στον Τζέρεμι Λαμπ, ο οποίος την… πέταξε από το κέντρο του γηπέδου και αυτή κατέληξε στο καλάθι των Ράπτορς, για το τελικό 115-112!

Ο Μπέικον με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπρίτζες είχε 16 πόντους και ο Κέμπα Γουόκερ 15 πόντους (αλλά με 3/17 σουτ) και 13 ασίστ.

Για τους Ράπτορς, ο Λέοναρντ είχε 28 πόντους, ο Πασκάλ Σιάκαμ 17 πόντους και ο Μαρκ Γκασόλ 17 πόντους.

Δείτε τη φάση που έδωσε τη νίκη στους Σάρλοτ Χόρνετς και συνολικά τα καλύτερα αποτελέσματα:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χόρνετς: Νίκη με buzzer-beater στο Τορόντο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.