NBA

Εμπίντ από… διάστημα, νίκη των Σίξερς – Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Η Φιλαδέλφεια κέρδισε τη Βοστόνη με 118-115 στο ντέρμπι της βραδιάς

Με έναν Τζοέλ Εμπίντ να κάνει πάρτι κάτω από την ρακέτα, οι Φιλαδέλφεια Σίξερς μετά το Μιλγουόκι, κέρδισαν και την Βοστόνη με 118-115!

Οι Σίξερς πήραν δεύτερο σερί ντέρμπι και αυτή τη φορά με τους Σέλτικς, κάνοντας μάλιστα ανατροπή στην τελευταία περίοδο, αφού έχασαν κάποια στιγμή μέχρι και με 15 πόντους στη διάρκεια του αγώνα.

Κατάφεραν να περάσουν μπροστά στα 3:00 πριν από τη λήξη του αγώνα και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη, στη προσπάθειά τους να πάρουν την τρίτη θέση στην ανατολή.

Ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 37 πόντους, με 20/21 βολές, καθώς και 22 ριμπάουντ, κάνοντας μεγάλο ματς. Μπάτλερ με 22π., Χάρις με 21π. και Σίμονς με 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 13 πόντους, έκαναν εξίσου σπουδαίο παιχνίδι.

Στο τέλος του αγώνα, ο Εμπίντ, γύρισε και είπε στην κάμερα, ότι είναι ο πλέον ασταμάτητος παίκτης στο πρωτάθλημα… εκστασιασμένος από την εμφάνισή του προφανώς.

Για την Βοστόνη, οι 36 πόντοι του Ίρβινγκ (με τραγικά ποσοστά στο τρίποντο, αφού είχε 3/13) και οι 22 του Χόρφορντ, αποδείχθηκαν λίγοι…

Ο Χάρντεν δεν ήταν αρκετός

Μια ακόμη επική βραδιά είχε ο Τζέιμς Χάρντεν, αλλά οι Χιούστον Ρόκετς έχασαν στην παράταση από τους Μέμφις Γκρίζλις! Ο «Μούσιας» είχε 57 πόντους με 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ, αλλά η ομάδα του ηττήθηκε με 126-125, καθώς οι Βαλαντσιούνας και Κόνλεϊ, είχαν 33 και 35 πόντους αντίστοιχα!

Ο Βαλαντσιούνας ήταν μάλιστα αυτός που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, καθώς στα 0.1 πριν τη λήξη της παράτασης, ο Καπέλα του έκανε φάουλ και ο σέντερ των Ράπτορς έβαλε την πρώτη βολή και έχασε την δεύτερη επίτηδες, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Στο Σαν Αντόνιο, οι Σπερς είπαν το δικό τους αντίο στον Ντουέιν Γουέιντ, ο οποίος τους χάλασε το σερί των 9 νικών. Οι Μαϊάμι Χιτ πήραν τη νίκη με 110-105, με τον βετεράνο άσο να έχει 11 πόντους από τον πάγκο και τον Ντράγκιτς άλλους 22. Τέσσερις παίκτες από τον πάγκο των Χιτ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη. Το ίδιο έκανε και ο πάγκος των Σπερς, με τους Μιλς και Μπελινέλι να έχουν 17 πόντους έκαστος, αλλά δεν κατάφεραν να συνεχίσουν το σερί.

Πόρτλαντ – Ντάλας 126-118

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εμπίντ από… διάστημα, νίκη των Σίξερς – Όλα τα αποτελέσματα στο NBA», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.