NBA

Ήττα (136-122) για Λέικερς από τους Κινγκς με θετικό τον Κώστα Αντετοκούνμπο

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο βρήκε ευκαιρία να παίξει και το χάρηκε και θετική εμφάνιση έκανε και το πρώτο του κάρφωμα σε επαγγελματικό ματς έριξε. Παρόλα αυτά όμως, οι Λέικερς ηττήθηκαν με 136-122 από τους Κινγκς. Ο τρίτος NBAer της οικογένειας Αντετοκούνμπο μετά τους Γιάννη και Θανάση των Μπακς, έμεινε στο παρκέ 11 λεπτά, έβαλε 7 πόντους...

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο βρήκε ευκαιρία να παίξει και το χάρηκε και θετική εμφάνιση έκανε και το πρώτο του κάρφωμα σε επαγγελματικό ματς έριξε. Παρόλα αυτά όμως, οι Λέικερς ηττήθηκαν με 136-122 από τους Κινγκς.

Ο τρίτος NBAer της οικογένειας Αντετοκούνμπο μετά τους Γιάννη και Θανάση των Μπακς, έμεινε στο παρκέ 11 λεπτά, έβαλε 7 πόντους με 3/3 δίποντα και 1/2 βολές, πήρε 2 ριμπάουντ και έδωσε και 1 ασίστ.

Η ομάδα του βέβαια, έχασε. Όχι, πάντως, ότι έχει σημασία το αποτέλεσμα, καθώς οι «λιμνάνθρωποι» έχουν καπαρώσει εδώ και καιρό την κορυφή της Δύσης και περιμένουν να μάθουν ποιος θα είναι ο 8ος στην περιφέρεια αυτή, για να ξέρουν ποιον θα αντιμετωπίσουν στα πλέι οφ.

Οι δυο ομάδες πάντως, παρά το ότι το ματς έγινε απλά για να γίνει (οι Κινγκς έχουν αποκλειστεί, ενώ οι Λέικερς έχουν προκριθεί πανηγυρικά), το πάλεψαν, έπαιξαν ωραίο και θεαματικό μπάσκετ (με χαλαρές φυσικά άμυνες) και το τελικό σκορ τα λέει όλα.

Οι Λέικερς ξεκίνησαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι στην πρώτη περίοδο, όπου έβαλαν 40 πόντους, έχοντας 8 τρίποντα στο 12λεπτο αυτό. Μετά, όμως, άρχισαν να χάνουν στροφές και τελικά έχασαν το ματς.

Με τους Λέικερς δεν έπαιξε ο Αντονι Ντέιβις. Ο Λεμπρόν Τζέιμς έπαιξε μόνο 15 λεπτά, αλλά είχε απολογισμό 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Λος Αντζελες ήταν ο Ουόλτερς με 19 πόντους.

Στην άλλη πλευρά ρεσιτάλ έδωσαν οι Μπογκντάνοβιτς και Μπιέλιτσα.

Ο πρώτος έβαλε 287 πόντους με 5/11 τρίποντα, έδωσε 9 ασίστ, μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα και είχε μόλις 1 λάθος στα 27 λεπτά που αγωνίστηκε.

Ο Μπιέλιτσα πλησίασε το triple – double, καθώς είχε απολογισμό 15 πόντους, 13 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 40-30, 56-66, 84-107, 122-136

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΔΩ

ΤΟ ΚΑΡΦΩΜΑ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ

ΤΟ VIDEO ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ήττα (136-122) για Λέικερς από τους Κινγκς με θετικό τον Κώστα Αντετοκούνμπο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.