NBA

Λέικερς – Κινγκς 137-141: Απίστευτη ματσάρα με 3 παρατάσεις και μοιραίο ΛεΜπρόν!

Ένα συναρπαστικό ματς από αυτά που μόνο ο μαγικός κόσμος του NBA μπορεί να προσφέρει είδαμε στο Λος Άντζελες.

Λέικερς – Κινγκς 137-141: Φοβερό ματς ανάμεσα σε Λος Άντζελες Λέικερς και Σακραμέντο Κινγκς με τους «Βασιλιάδες» να είναι αυτοί που έμειναν στο τέλος όρθιοι μετά από 3(!) παρατάσεις!

Υποψήφιο για ματς της χρονιάς μπαίνει ο αγώνας Λέικερς – Κινγκς με το επικό παιχνίδι να έχει «τρελή» εξέλιξη και να ξεχωρίζει από τα σημερινά αποτελέσματα του NBA. Όποιος ξενύχτισε χτες το βράδυ για να δει τις δύο ομάδες ή όποιος ξύπνησε νωρίς σήμερα (το ματς τελείωσε σχεδόν στις 8 ώρα Ελλάδας!) σίγουρα χόρτασε μπάσκετ.

Στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, το ματς τελείωσε με το σκορ στο 100-100. Στα 21 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ο Ντι’ Άρον Φοξ ισοφάρισε τον αγώνα με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να αναλαμβάνει την τελευταία επίθεση της ομάδας του και να αστοχεί σε τρίποντο.

Στην πρώτη παράταση οι Λέικερς μπήκαν πιο δυναμικά κάνοντας ένα σερί 10-3. Ακολούθησε ένα σερί από το Σακραμέντο 7-0 με το σκορ να φτάνει στο 110-110. Ο Άντονι Ντέιβις σκόραρε κρίσιμο λέι-απ με 9 δευτερόλεπτα να απομένουν βάζοντας μπροστά την ομάδα του ωστόσο ο Μπάντι Χιλντ ισοφάρισε 112-112 με 3,6 δεέυτερα στο ρολόι. Ο ΛεΜπρόν πήρε και πάλι την επίθεση αστοχόντας ξανά σε τρίποντο!

Στην δεύτερη παράταση, οι ομάδες κοντραρίστηκαν σώμα με σώμα με το σκορ να βρίσκεται κοντά μέχρι το τέλος του δεύτερου έξτρα πεντάλεπτου το οποίο τελείωσε στο 124-124. Είχε προηγηθεί καλάθι του ΛεΜπρον Τζειμς στα 24 δευτερόλεπτα με τους Κινγκς να αστοχούν στην επόμενη επίθεση.

Η σκληρή μάχη συνεχίστηκε και στην τρίτη παράταση. Εκεί, τα νεανικά πόδια των Κινγκς φάνηκε πως έκαναν τη διαφορά με τους παίκτες και των δύο ομάδων πλήρως καταπονημένους πλέον. Ο Χιλντ αποδείχτηκε «clutch» και έκανε τη διαφορά στο τέλος γράφοντας το 139-134 στα 16 δεύτερα και πετυχαίνοντας τις 2 κρίσιμες βολές που έγραψαν το τελικό Λέικερς – Κινγκς 137 – 141.

Τα στατιστικά του ματς Λέικερς – Κινγκς :

Πολλοί παίκτες ήταν αυτοί που ξεπέρασαν τα 40 λεπτά συμμετοχής στον αγώνα με κάποιους μάλιστα να υπερβαίνουν και τα 50 λεπτά! Συγκεκριμένα ΛεΜπρον, Γουέστμπρουκ και Φοξ αγωνίστηκαν για 50, 51 και 53 λεπτά αντίστοιχα!

Κορυφαίος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ντι’ Άρον Φοξ με 34 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Ο Χιλντ ήταν επίσης εξαιρετικός με 25 πόντους και κρίσιμα σουτ. Για το Λος Άντζελες, ο «Βασιλιάς» ΛεΜπρον έιχε 30 με 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ χάνοντας ωστόσο μερικά κρίσιμα σουτ. Ο Ντέιβις πρόσθεσε άλλους 23 και ο Γουέστμπρουκ άλλους 29 πόντους.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λέικερς – Κινγκς 137-141: Απίστευτη ματσάρα με 3 παρατάσεις και μοιραίο ΛεΜπρόν!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.