NBA

Με «μυθικό» Λεμπρόν, την πρόκριση οι Καβαλίερς (vids)

Με τον Λεμπρόν Τζέιμς να κάνει… πράγματα και θαύματα στο παρκέ, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς πήραν τη νίκη επί των Πέισερς με 105 – 101 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά της ανατολικής περιφέρειας, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Τορόντο Ράπτορς με πλεονέκτημα έδρας. Ο στόχος ήταν ένας. Η νίκη και η πρόκριση στην επόμενη φάση. Για να το...

Ο στόχος ήταν ένας. Η νίκη και η πρόκριση στην επόμενη φάση. Για να το κάνει αυτό, ο «βασιλιάς» χρειάστηκε να ξεπεράσει τον εαυτό του, αλλά και τις κράμπες που τον ταλαιπώρησαν για μερικά λεπτά.

Δείτε τα δύο νέα ρεκόρ του Λεμπρόν

Μέχρι το 35′ ο 33χρονος δεν είχε σταματήσει δευτερόλεπτο να παίζει, ενώ είχε σημειώσει 38 πόντους. Ένα λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, έκανε άπαντες στο Κλίβελαντ να ανησυχήσουν, καθώς έφυγε ξαφνικά από το παρκέ. Όμως, στην τέταρτη περίοδο επανήλθε και ολοκλήρωσε τη συγκλονιστική του εμφάνιση με 45 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα σε 43 λεπτά.

Πήγε να… τινάξει τον γάμο του στον αέρα για τον Τζινόμπιλι

Ξεπέρασε το ατομικό ρεκόρ του σε πόντους σε Game 7, πέρασε στην κορυφή πάνω από τον Σκότι Πίπεν στα κλεψίματα σε παιχνίδια post season, έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του NBA που έχει πετύχει από 20 πόντους σε 200 παιχνίδια σειράς πλέι οφ, ενώ πήρε τη 13η πρόκριση από τον Α’ στον Β’ Γύρο του πρωταθλήματος σε ισάριθμες συμμετοχές.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Τρίσταν Τόμπσον που πέτυχε το double double (15π., 10ρ.), αλλά και ο Κέβιν Λοβ που προσέθεσε 14 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ήταν ο Βίκτορ Ολαντίπο με 30 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ντάρεν Κόλισον που σημείωσε 23 πόντους. Μόλις στους 3 πόντους έμεινε ο Μπογκντάνοβιτς που είχε με 1/9 σουτ σε 38 λεπτά.

Οι «Καβς» άρχισαν πολύ δυνατά στο ματς και πήραν γρήγορα προβάδισμα (9-2 στο 4′), το οποίο διεύρυναν λίγο αργότερα, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο 31-19. Στις αρχές του δευτέρου δωδεκαλέπτου η ομάδα του Ιντιανάπολις βρήκε ρυθμό και μάζεψε τη διαφορά (37-33), ωστόσο ο «βασιλιάς» έκανε την… παράστασή του. Έπαιξε και στα 24 λεπτά και ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και δύο κλεψίματα και με τη σημαντική βοήθεια του Τόμπσον στα ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα 11 πόντων (54-43).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Πέισερς πέρασαν στην αντεπίθεση φτάνοντας στο +1 (58-59) με τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς, όμως λίγο αργότερα ο Λεμπρόν με σερί 5 πόντων διαμόρφωσε το 69-64. Ένα λεπτό πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, ο «βασιλιάς» αποχώρησε από το παρκέ αντιμετωπίζοντας κράμπες. Στις αρχές του τελευταίου δωδεκαλέπτου επέστρεψε στο παρκέ, ωστόσο συνέχιζε να έχει ενοχλήσεις. Ο Λοβ έδωσε τις λύσεις, την ώρα που οι προσπάθειες του Ολαντιπο δεν ήταν αρκετές και έτσι η ομάδα του Κλίβελαντ πανηγύρισε την πρόκριση.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με «μυθικό» Λεμπρόν, την πρόκριση οι Καβαλίερς (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.