NBA

Νάγκετς: Πέρασαν από τη Βοστώνη και προκρίθηκαν

Οι Νάγκετς νίκησαν 114-105 τους Σέλτικς στη Βοστώνη και εξασφάλισαν και τυπικά την πρόκριση στα πλέι οφ

Οι Ντένβερ Νάγκετς έκαναν πολύ μεγάλη εμφάνιση στη Βοστώνη και επικράτησαν των Μπόστον Σέλτικς με 114-105, εξασφαλίζοντας και τυπικά την πρόκριση στα πλέι οφ.

Έπειτα από πέντε χρόνια απουσίας, οι Ντένβερ Νάγκετς θα συμμετέχουν και πάλι στα πλέι οφ του ΝΒΑ. Η φετινή ομάδα άλλωστε το αξίζει και με το παραπάνω με την χρονιά που έχει κάνει.

Το παιχνίδι στη Βοστώνη ήταν ντέρμπι και οι Ναγκετς είχαν ένα ισχνό προβάδισμα τριών πόντων στο ημίχρονο με 55-52.

Οι Κέλτες έμειναν κοντά και στο μάλιστα η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 80-80, αλλά στην επόμενη και τελευταία, οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν μία διαφορά και πήγαν το ματς στο 106-94.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 106-101, αλλά οι Νάγκετς έκαναν ένα 6-0 σερί το ματς πήγε στο 112-101 και κάπου εκεί, τελείωσε.

Ο Γιόκιτς είχε 21 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Μπάρτον πρόσθεσε 20 πόντους και ο Χάρις 16, αντίστοιχα.

Για τους γηπεδούχους Μπόστον Σέλτικς, ο Ίρβινγκ είχε 30 πόντους, ενώ ο Χόρφορντ είχε 20, οι οποίοι όμως δεν έφταναν.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Ντένβερ Νάγκετς έγιναν η δεύτερη ομάδα από τη Δύση που εξασφαλίζει και μαθηματικά το εισιτήριο για τα πλέι οφ, μετά τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς.

Μάλιστα οι δύο ομάδες έχουν και το ίδιο ρεκόρ στη Δύση, μετρώντας 47 νίκες και 22 ήττες.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΝΒΑ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νάγκετς: Πέρασαν από τη Βοστώνη και προκρίθηκαν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.