NBA

NBA: Άνετα οι Γουόριορς – Όλα τα αποτελέσματα (vids)

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στους Λος Άντζελες Κλίπερς και με το 121-104 έκαναν το 1-0 στην σειρά της Δυτικής Περιφέρειας.

Οι πρωταθλητές ήταν από την αρχή του παιχνιδιού συγκεντρωμένοι και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 36-27. Η ομάδα του Λος Άντζελες έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια, παίρνοντας ακόμη και προβάδισμα στο σκορ (40-41). Ωστόσο, με τον Στεφ Κάρι να βρίσκει ρυθμό, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 28-12, με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 69-56.

Στη συνέχεια, οι «Πολεμιστές» ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση-νίκη, καθώς βρέθηκαν στο +19 (98-79) με τη λήξη της τρίτη περιόδου. Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το τελικό σκορ να φτάνει στο 121-104.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Στεφ Κάρι, που πέτυχε 38 πόντους, μάζεψε 15 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ. Έτσι, έγινε ο κορυφαίος σουτέρ τριών πόντων όλων των εποχών στα playoffs του ΝΒΑ. Στον αντίποδα ο Μοντρέλζ Χάρελ ήταν πρώτος σκόρερ με 26 πόντους.

Break οι Σπερς

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, οι Σαν Αντόνιο Σπερς «έσπασαν»την έδρα των Νάγκετς με 101-96 και πήραν προβάδισμα στη σειρά. Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο ΝτεΡόζαν, που μέτρησε 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Ουάιτ με 16 πόντους. Από την άλλη μεριά, ο Χάρις σταμάτησε στους 20 πόντους και ο Μάρεϊ στους 17. Επόμενη συνάντηση των δύο ομάδων είναι τα ξημερώματα της Τετάρτης (17/4).