NBA

NBA: Δύσκολα οι Σέλτικς, «πάρτι» οι Ρόκετς (vids)

Οι Μπόστον Σέλτικς τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Ιντιάνα Πέισερς, ωστόσο τελικά πήραν τη νίκη με 99-91, κάνοντας το 2-0 στην σειρά.

Οι Μπόστον Σέλτικς τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Ιντιάνα Πέισερς, ωστόσο τελικά πήραν τη νίκη με 99-91, κάνοντας το 2-0 στην σειρά στα πλέι οφ του NBA.

Στη Βοστώνη, η ομάδα της Ιντιάνα λίγο έλειψε να κάνει το «break», καθώς εμφανίστηκε πολύ καλύτερη συγκριτικά με την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Μάλιστα, προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 33-29, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 52-50 υπέρ των γηπεδούχων.

Μετά τη διακοπή, οι Πέισερς βρέθηκαν ακόμη και 12 πόντους μπροστά (58-70) χάρη σε σερί 10-0.

Με αυτόν τον τρόπο, το τρίτο δωδεκάλεπτο έκλεισε στο υπέρ τους 79-68.

Ωστόσο, η ομάδα του Μπραντ Στίβενς έδειξε χαρακτήρα και με σερί 16-0 πέρασαν μπροστά με 86-82.

Το τρίποντο του Γουέσλι Μάθιους 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος δε βρήκε στόχο και τελικά το σκορ διαμορφώθηκε στο 99-91.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Καϊρί Ίρβινγκ με 37 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Τέιτουμ με 26 πόντους και Χέιγουορντ με 13. Από την άλλη, ξεχώρισαν οι Μπογκντάνοβιτς με 23 πόντους και Γιανγκ με 15.

Καταιγιστικό Χιούστον

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, οι Χιούστον Ρόκετς δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στους Γιούτα Τζαζ, νικώντας με 118-98 και έτσι έφτασαν στο 2-0 στην σειρά.

Το παιχνίδι έδειξε από την αρχή πως πρόκειται για μονόλογο, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 39-19 και το ημίχρονο στο 70-44.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με 118-98.