NBA

NBA: Μόνοι στη κορυφή οι Γουόριορς – Όλα τα αποτελέσματα

Διέλυσαν το Σάρλοτ με 137-90 την ώρα που το Ντένβερ έχανε από την Ουάσιγκτον

Καταιγιστικοί ήταν οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στο παιχνίδι με τους Σάρλοτ Χόρνετς, όπου κέρδισαν με 47 πόντους διαφορά (137-90), στα ματς της ημέρας στο NBA!

Οι πρωταθλητές έκαναν πάρτι και μάλιστα κέρδισαν χωρίς να παίξουν πολύ τα μεγάλα ονόματα, αφού από νωρίς είχαν δημιουργήσει διαφορά.

Είναι χαρακτηριστικό πως πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρι με 25 πόντους, έχοντας παίξει 27 λεπτά, όσα και οι Τόμπσον και Ντουράντ που είχαν από 24 και 11 πόντους αντίστοιχα. Το Σάρλοτ είχε τραγικά ποσοστά στα σουτ (35%) και ουσιαστικά ετοιμάζεται να αποχαιρετήσει τα πλέι οφ, αφού βρίσκεται 3 νίκες πίσω από την 8η θέση.

Η νίκη των Γουόριορς, τους φέρνει μόνους πρώτους στην κορυφή της Δύσης, καθώς στο Ντένβερ, οι Ουάσιγκτον Γουίζαρντς έκαναν την έκπληξη και κέρδισαν με 95-90!

Οι Νάγκετς έκαναν ένα τραγικό δεύτερο ημίχρονο, όπου σημείωσαν μόνο 28 πόντους συνολικά (10 στην 3η και 18 στην τέταρτη περίοδο) και πλέον είναι μια νίκη πίσω.

Καλή εμφάνιση ο Ντόρσεϊ

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε για ένα ακόμη ματς ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, αλλά το Μέμφις δεν γλίτωσε την ήττα από τους Κλίπερς. Ο διεθνής με την Εθνική μας ομάδα, είχε 14 πόντους με 6/12 σουτ και 1 ασίστ, στην ήττα της ομάδας του με 113-106 από τους Κλίπερς. Η ομάδα του Λος Άντζελες «έπιασε» την Γιούτα στην 5η θέση της δύσης στο NBA!

Χαμένοι Σπερς, Θάντερ

Στην μάχη για την έβδομη θέση, Σπερς και Θάντερ γνώρισαν απρόσμενες ήττες. Η Οκλαχόμα έχασε στην έδρα της από το Ντάλας, το οποίο έπαιζε χωρίς τον Ντόνσιτς, με 106-103. Οι Μπερκ και Μπράνσον έκαναν την ζημιά στους Θάντερ, που παρά το triple double του Γουέστμπρουκ (25π., 11ρ., 11 ασίστ) και τους 27 πόντους του Τζορτζ, έμειναν στην όγδοη θέση.

Το θετικό γι’ αυτούς είναι πως έχασε και το Σαν Αντόνιο και μάλιστα στην έδρα του από τους Σακραμέντο Κινγκς, με 113-106. Στο ματς αποβλήθηκε ο Πόποβιτς από τον πάγκο, όπου διαμαρτυρήθηκε έξαλλος σε μια φάση στους διαιτητές, κατά την τρίτη περίοδο.

Τέλος, οι Λέικερς που βαδίζουν χωρίς τον ΛεΜπρον ως το τέλος της σεζόν, διέλυσαν την Νέα Ορλεάνη με 130-102. Ο Ραζόν Ρόντο είχε 24 πόντους και 12 ασίστ (μαζί με 5 ριμπάουντ) και τους ΜακΓκι (23π.) και Καρούζο (23π.) να ακολουθούν στο σκοράρισμα.