NBA

NBA: Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Μπακς (vid)

Οι Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο μπήκαν στο 2019 με νίκη 121-98 επί των Ντιτρόιτ Πίστονς. Συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία τους, τα «ελάφια» είχαν τον Έλληνα φόργουορντ σε ακόμη μία καλή βραδιά, με τον Γιάννη να πλησιάζει στο triple double τελειώνοντας τον αγώνα με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε...

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 15 πόντους, 6/11 σουτ, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα. Ήταν μόλις ο… τέταρτος σκόρερ του Μιλγουόκι και έπαιξε μόνο 26 λεπτά, πολύ απλά επειδή δεν χρειάστηκε να βρεθεί για περισσότερη ώρα στο παρκέ. Τόσο εύκολο ήταν το βράδυ για τα “ελάφια”, τα οποία ξέφυγαν στο τέλος της πρώτης περιόδου με ένα επιμέρους 11-2 στα τελευταία τέσσερα λεπτά (35-27) και άφησαν σκόνη πίσω τους από εκεί και πέρα.

Ο Μπρουκ Λόπεζ ήταν ο πρώτος σκόρερ των “ελαφιών”, πετυχαίνοντας 25 πόντους με 7/12 τρίποντα, ο Κρις Μίντλετον έβαλε άλλους 22 (με 9/14 σουτ) και ο Έρικ Μπλέντσο πρόσθεσε 18 πόντους και 6 ασίστ. Αυτοί οι τρεις μαζί με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τον Μάλκολμ Μπρόγκντον (13 πόντοι, 6/7 σουτ) ήταν οι οδηγοί των Μπακς, οι οποίοι όχι μόνο δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα μετά το 8ο λεπτό, αλλά δεν σταμάτησαν να ανεβάζουν την διαφορά μέχρι που έφτασε τους 28 πόντους στο 44′ (116-88).

Ο Μπλέικ Γκρίφιν (29 πόντοι) και ο Ρέτζι Τζάκσον (19 πόντοι, 8/10 σουτ) ήταν οι πρώτοι σκόρερς από πλευράς Πίστονς, οι οποίοι είχαν ποσοστό 38% και δεν απείλησαν τους Μπακς σε κανένα σημείο μετά την πρώτη περίοδο. Η ομάδα του Ντουέιν Κέισι συνεχίζει να κατρακυλάει στην κατάταξη της ανατολικής περιφέρειας, όπου έχει πλέον ρεκόρ 16-19.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούμπο 15 (6/11 σου, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 τάπες), Μίντλετον 22 (9/14 σουτ), Λόπεζ 25 (7/12 τρίποντα), Μπλέντσο 18 (6 ασίστ), Μπρόγκντον 13 (5 ασίστ), Γουίλσον, Μέικερ 3, Σμιθ, Χιλ 8, Μπράουν 4, Κόνατον 4, Σνελ 9, ΝτιΒιτσέντσο.

ΝΤΙΤΡΟΪΤ ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκρίφιν 29 (9/20 σουτ, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Ντράμοντ 15 (7 ριμπάουντ), Τζάκσον 19 (8/10 σουτ), Μπούλοκ 6, Μπράουν (8 ριμπάουντ), Λούερ 6 (9 ριμπάουντ), Τόμας 13, Καλντερόν, Γκάλογουεϊ, Ρόμπινσον 2, Κενάρντ 8.

Πιτσιρικάς είδε τον Στεφ Κάρι και έμεινε με το στόμα ανοικτό! (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «NBA: Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Μπακς (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.