NBA

Ράπτορς – Γουόριορς: Κλέι και Στεφ ήθελαν 6ο τελικό (pics+vids)

Ράπτορς - Γουόριορς: Oι πρωταθλητές οδήγησαν τη σειρά των τελικών σε 6ο ματς. Αποχώρησε ξανά τραυματίας ο Ντουράντ, φόβοι για ζημιά στον αχίλλειο.

Ράπτορς – Γουόριορς: Δεν είναι η πρώτη φορά που βρίσκονται σε αυτή την δυσάρεστη περίσταση. Έχουν βρεθεί ξανά. Και επιβίωσαν για να το διηγηθούν.

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς πήραν τη νίκη στο Τορόντο (106-105) μείωσαν τη σειρά των τελικών σε 3-2 και επιστρέφουν στην «Oracle Arena», προκειμένου όλα να κριθούν σε έβδομο και τελευταίο παιχνίδι!

Για να φτάσουμε μέχρι το φινάλε, έγιναν πολλά.

Η επιστροφή του Κέβιν Ντουράντ! Ο νέος τραυματισμός του Κέβιν Ντουράντ! Η… αυτοκτονία των Ράπτορς, οι οποίοι στα τελευταία δυόμισι λεπτά, τυπικά, δεν έβαλαν την  μπάλα στο καλάθι των Γουόριορς. Ο Στεφ Κάρι. Και ο Κλέι Τόμπσον.

Ας τα πάρουμε, όμως, με τη σειρά.

Ο Ντουράντ δηλώθηκε έτοιμος να αγωνιστεί. Όχι για πολύ. Ο χορός του στα αποδυτήρια αποτέλεσε μία νότα αισιοδοξίας. Όταν βρέθηκε στο παρκέ πιάνοντας τον αχίλλειο του, όλοι πάγωσαν.

Και συνειδητοποίησαν πως εκεί ήταν το πρόβλημά του από την αρχή. Ο KD αποχώρησε με πατερίτσες από το γήπεδο και μοιάζει απίθανο να παίξει στο 6ο ματς.

Ράπτορς – Γουόριορς 105-106

Την ίδια ώρα, οι φίλοι των Ράπτορς ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς (!), με τους παίκτες των Ράπτορς να τους ζητούν να σεβαστούν τον τραυματία!

Δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος, το σκορ ήταν 103-97. Υπέρ των Ράπτορς! Δεν ήταν μόνο το σεμινάριο άμυνας (με ανοχή των διαιτητών), αλλά και τα απανωτά τρίποντα των Γουόριορς. Δύο από τον Τόμπσον (26π.), ένα από τον Κάρι (31π.) και το σκορ έγινε 106-103.

Το μόνο που κατάφεραν οι Καναδοί ήταν να μειώσουν με δίποντο του Λάουρι, το οποίο μέτρησε μετά από λανθασμένο μπλοκ του ΝτεΜάρκους Κάζενς. Ο ίδιος έδωσε (με επιθετικό φάουλ) το δικαίωμα στους Ράπτορς να νικήσουν στην τελευταία επίθεση, όμως το τρίποντο του Λάουρι αλλοίωσε ο Γκριν!

Μπόλικη κουβέντα έχει σηκώσει η απόφαση των Ράπτορς να πάρουν τάιμ άουτ, με τρία λεπτά στο ρολόι και ενώ έχουν πετύχει σερί 10-0. Με τον Καουάι Λέοναρντ να έχει όλους τους πόντους της ομάδας του, φτάνοντας στους 26 (12 ριμπάουντ).

Ράπτορς - Γουόριορς: Κλέι και Στεφ ήθελαν 6ο τελικό (pics+vids)

Ράπτορς – Γουόριορς: Η τελευταία φάση του αγώνα, με τον Γκριν να σταματάει τον Λάουρι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ράπτορς – Γουόριορς: Κλέι και Στεφ ήθελαν 6ο τελικό (pics+vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.