NBA

Ράπτορς-Μπακς 120-102: 2-2 με κορυφαίο Λόουρι (vid)

Οι Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο ηττήθηκαν με 120-120 από τους Τορόντο Ράπτορς, που ισοφάρισαν τη μεταξύ τους σειρά στους τελικούς της ανατολής στο NBA σε 2-2.

Ο «Greek Freak» πάλεψε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 25 πόντους (9/17 σουτ, 6/10 βολές), 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Η ομάδα του Μιλγουόκι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, προηγούμενη με 5-12, με τον Έλληνα σταρ να πετυχαίνει  6 πόντους στα πρώτα 2:51. Το Τορόντο αντέδρασε, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο υπέρ τους 32-31. Στη συνέχεια, οι Ράπτορς «έτρεξαν» σερί 13-0 και βρέθηκαν στο +10 (41-31).

Τα «ελάφια» κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά ακόμη και στους 4 πόντους (52-48).

Ωστόσο, δεν τελείωσαν ιδανικά το πρώτο ημίχρονο, πουτους βρήκε πίσω με 65-55 χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Λόουρι.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, η ομάδα του Νικ Νερς έδειξε να παίρνει σοβαρό προβάδισμα νίκης, καθώς η διαφορά δεν έπεσε από διψήφιο νούμερο, φτάνοντας μέχρι τους 16 πόντους (94-78), με το σκορ στο τέλος της περιόδου να διαμορφώνεται στο 94-81.

Οι Αντετοκούνμπο και Μίντλετον προσπάθησαν να αντιστρέψουν την κατάσταση, χωρίς όμως να βρίσκουν βοήθεις από τους υπόλοιπους συμπαίκτες τους. Η διαφορά έπεσε στους 14 (107-93), όμως οι Μπακς δε φάνηκαν πιο απειλητικοί και οι Ράπτορς έφτασαν στη νίκη με 120-102.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κάιλ Λόουρι με 25 πόντους με τον Λέοναρντ να ακολουθεί με 19 και τον Νόρμαν Πάουελ με 18.

Από την άλλη, πέραν του Γιάννη, ο Μίντλετον σημείωσε 30 πόντους με 7 ασίστ, ενώ ο Μίροτιτς σταμάτησε στους 11.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδωνματς λοιπόν είναι τα ξημερώματα της Παρασκευής (24/5, 03:30).

Μπακς – Ράπτορς 2-2

Game 1: Μιλγουόκι- Ράπτορς 108-100
Game 2: Μιλγουόκι- Ράπτορς  125-103
Game 3: Ράπτορς – Μιλγουόκι 118-112
Game 4: Ράπτορς – Μιλγουόκι 120-102
Game 5: Μιλγουόκι- Ράπτορς (24/05, 03:30)
Game 6: Ράπτορς – Μιλγουόκι(26/05, 03:30)
Game 7: Μιλγουόκι – Ράπτορς (28/05, 03:30)*

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ράπτορς-Μπακς 120-102: 2-2 με κορυφαίο Λόουρι (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.