ΜΠΑΣΚΕΤ

Νικητής ο Παναθηναϊκός στη ματσάρα του κατάμεστου Παλέ, με κυριαρχία στους ψηλούς

Χάρη σε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο (23-11 το επιμέρους σκορ) ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άρη στο γεμάτο Αλεξάνδρειο με 75-65.

Ο  εξαιρετικός αμυντικά Άρης και το κατάμεστο και ενθουσιώδες «Nick Galis Hall», έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Αταμάν, όμως ο Παναθηναϊκός, βρήκε τον τρόπο να πάρει μια πολύτιμη νίκη με 75-65 για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» πήραν πολύτιμα πράγματα από τους ψηλούς τους (Λεσόρ, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου, Μπαλτσερόφσκι), αλλά και από τους Βιλντόζα, Γκραντ, Γκριγκόνις στην περιφέρεια και έτσι έκανε το 6Χ6 στο πρωτάθλημα. Σε κακή μέρα ο Σλούκας, εμφανώς ανέτοιμος ακόμη ο Κέντρικ Ναν με 0/5 σουτ σε 8:58 λεπτά συμμετοχής.

Από την πλευρά του ο Άρης είχε σε εξαιρετική μέρα τον Κρις Μπάνκστον που έκανε το κάρφωμα της χρονιάς, έχοντας συνολικά 16 πόντους.  Ο «Θεός του πολέμου» πλήρωσε τα 18 λάθη που έκανε, πολλά εκ των οποίων αβίαστα.

Υπερβολική η διαφορά των βολών ανάμεσα στις δύο ομάδες σε ένα παιχνίδι που και οι δύο έπαιζαν πολύ δυνατά στην άμυνα και γενικότερα «έπεφταν κορμιά». 19/26 είχε ο Παναθηναϊκός, μόλις 7/11 ο Άρης.

Το πρώτο ημίχρονο πήγε στον ρυθμό που ήθελε ο Άρης. Δηλαδή χαμηλό σκορ και παιχνίδια πέντε εναντίον πέντε, καθώς η ομάδα του Καστρίτη δεν επέτρεψε στους πράσινους να βγάλουν ούτε πρωτεύοντες ούτε δευτερεύοντες αιφνιδιασμούς.

O Τολιόπουλος «βομβάρδιζε» από το τρίποντο (11π. με 3/4τριπ.), ενώ ο Μπάνκστον έδινε πολύτιμές λύσεις μέσα από τη ρακέτα (10π.). Μάλιστα ο Αμερικανός έκανε ένα ασύλληπτο κάρφωμα στο φινάλε του ημιχρόνου, χάρη στο οποίο ο «Αυτοκράτορας» πήγε στην ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (33-32).

Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύθηκε την υπεροχή του στα ριμπάουντ (13-21) με τα οκτώ να είναι επιθετικά και έτσι είτε είχε μικρά προβαδίσματα είτε δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Ο Κώστας Αντετοκούνμποι έδωσε πολλές λύσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στη συνέχεια ανέλαβαν οι Γκραντ και Γκριγκόνις.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα του Παναθηναϊκού περιόρισε αισθητά την επιθετική αποτελεσματικότητα του Άρη, ο οποίος επιπλέον έκανε το εύκολο λάθος.

Η ομάδα του Αταμάν συνέχισε να επιτίθεται μέσα στη ρακέτα εκεί όπου βρήκε πολύτιμες λύσεις από τον Λεσόρ, όπως και από τον Βιλντόζα από το τρίποντο. Έτσι το τριφύλλι ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με διψήφιο αριθμό πόντων (44-55).

Ο Άρης όμως δεν είχε καμία διάθεση να τα παρατήσει. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν τεράστια προσπάθεια (Με Γκάλινατ και Μπάνκστον) και με επιμέρους 9-2 πλησίασαν στους 4 (53-57 και 55-59 στο 35′), βάζοντας «φωτιά» και πάλι στο κατάμεστο Παλέ!

Εν τέλει ο Παναθηναϊκός άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων και πάλι με λύσεις κοντά στο καλάθι και συγκεκριμένα από τον Μήτογλου. Λίγο αργότερα ένα τρίπoντο του Γκριγκόνις έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό σε όλο το ματς που ήταν το +13 (55-68) και κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι.

Στο τέλος του αγώνα ο κόσμος του Άρη χειροκρότησε θερμά Καστρίτη και παίκτες παρά την ήττα, αναγνωρίζοντας τη μεγάλη προσπάθεια που έκανε ο «Αυτοκράτορας».

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 33-32, 44-55, 65-75

Άρης - Παναθηναϊκός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νικητής ο Παναθηναϊκός στη ματσάρα του κατάμεστου Παλέ, με κυριαρχία στους ψηλούς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.